Farmville Rehberi ve İpuçları

Son günlerde çok popüler olan bir Facebook uygulaması “Farmville”… Zamanla bağımlılık yarattığını söyleyebilirim. Sürekli bir ilerleme ve işin içinde sosyalleşme olduğundan ne kadar çok arkadaşınız varsa o kadar keyifli hale geliyor. Oyundan bazı başlıkları ele alarak giriş düzeyinden bir rehber oluşturmaya çalıştım…

Multi Tool (Çoklu Araç)
Bu araç oyun içindeki interaktif işleri yapmanızı sağlıyor. Sizin imleciniz gibi bir anlamda. Yakınlaştırmak, sağa sola çekmek vb. gibi işlerde kullanılıyor.

Plow (saban)
Yeni bir ekim yapmadan önce arsanızı sabanlamanız gerekiyor. Paranızın sınırlarını bilerek ona göre sabanlama yapın. Her saban 15 puan götürmektedir.

Delete (silme)
İstediğiniz alanı silmeye yarar. Üzerinde ekin varken yaparsanız ekini kaybedersiniz. Bunun dışında şekil tarlaya vermek için kullanabilirsiniz.

Harvest (hasat)
Ektiğiniz her mahsülün olgunlaşma süresi mevcuttur. Bu süre sonunda hasat yapmanız gerekiyor. Yapmazsanız eğer ürün çürür ve para kazanamazsınız.

Ribbons (kurdele)
Oyunda size bazı görevler veriliyor. Çok çeşitli görevler mevcut. Bunları yaptıkça kurdele kazanıyorsunuz. Şu an 15 farklı görev ve hepsinde 4 renk kurdele mevcut. Farklı çeşit ağaç mevyesi toplamaktan hayvan yetiştirmeye kadar yaptığınız bir çok şey size kurdele kazandırabilir.  Kurdeleler aslında birer sonuç. Ne kadar ilerlerseniz o kadar sahip oluyorsunuz.

Market
Oyunun temeli kazandığınız altın ve paralarla birşeyler almaya dayanıyor. Fakat oyunun başında marketten aldığınız şeyler çok sınırlı. Seviye atladıkça seçenekler açılıyor. Oyunun sürükleyici yönlerinden biri de bu! Zamanla bunları açmak.  7 çeşit malzeme mevcut: tohum, ağaç, hayvan, bina, dekorsayon, çiftlik büyütme ve taşıt. Oyun ilerledikçe bunlara ulaşmanız mümkün.

Neighbor (komşu)
bu kavram da çok önemli. Facebook daki arkadaşlarınızı komşu olarak ekleyerek onların tarlasını ziyaret edip ve hatta yardım da edebiliyorsunuz.

Gift (hediye)
Oyunun en önemli özelliklerin birisi de her gün belli sayıda komşulara hediye yollanabilmesidir. Bazı şeyleri satın alamayıp sadece hediye yollabiliyorsunuz. Sosyalleşme için önemli bir özellik.

Adoption (evlat edinme)
Facebook ana sayfadaki haberleri takip etmeniz gerekiyor. Bazen bazı hayvanlar kayboluyor ve siz onları çiftliğinize alabiliyorsunuz. Genellikle kara koyun, çirkin ördek gibi hayvanlar oluyor bunlar.

Coin (jeton/para)
Biçtiğiniz her mahsul, sağdığınız inek, mevyesini topladığınız her ağaç ve buna benzer daha bir çok aktivite size para kazandıracak ve siz de bu parayla marketten alışveriş yapabilirsiniz.

XP (tecrübe)
Bildiğim kadarıyla şu an 37 bölüm mevcut. Bölüm geçmenin şartı da XP kazanmak. Yapılan her saban +1Xp, ekilen tohumlar da açıklamarında yazdığı kadar +Xp kazandırır. Ayrıca satın aldığınız diğer dekorasyon vs. gibi şeyler de +Xp kazandırır. Bu çok önemlidir zira seviye atlamak ana amaç aslında…

Share the wealth (varlığı paylaşmak)
Atladığınız her seviye, kazandığınız her kurdele size bunu arkadaşlarınızla paylaşma olanağı sağlar ve anasayfa haberlerinde haber olarak çıkar. Arkadaşlarınız da buna tıklayarak para kazanabilirler.

Genel kavramların yanında bazı ipuçlarından bahsetmek istiyorum;
1. Mümkün olduğunca çok komşu edininin.
2. Her türlü gelişmeyi arkadaşlarınızla paylaşın.
3. Facebook anasayfanızı sürekli kontrol edin.
4. Büyümeye çalışırken parasız kalmayın zarar edersiniz.
5. Bölüm atlama ve para kazanma önemli de olsa oyun oynarken biraz da hayal gücünüzü çalıştırarak tarlanıza şekil verin. Böylece daha çok keyif alabilirsiniz. Zamanla arkadaşlarınızı geçmek yerine kendinizle yarışmayı öğrenin (bence).
6. Mutlaka havyan ve ağaç edinin. Onları sürekli takip edin.
7. Dekorasyon almaya özen gösterin. Özellikle saman balyaları +5Xp kazandıracaktır.
8. Parasız kalırsanız kısa süreli tohumlar ekiniz.
9. Ekinlerin olgunlaşma zamanına dikkat edin. Hasat yapamayacağınız zamanlara ekim yapmayın.
10. “Facebook İstekler” bölümünü kontrol ederek size gelen hediyeleri kontrol edin. Buradan ayrıca komşularınızı da onaylamanız gerekiyor.
11. Son olarak; farmville ve bu tür oyunları saplantı haline getirmeyin gereğinden çok vakit ayırmayın !

 

9 thoughts on “Farmville Rehberi ve İpuçları”

  1. çiftlikleri adım adım büyüteceksiniz. Küçükten büyüğe doğru. Ya para biriktirmeniz lazım veya "coin". Fakat bu da yetmiyor… Ayrıca belli sayıda komuşu da edinmeniz gerekiyor. Ben o bölümleri geçtiğimden rakam veremiyorum ama; "market" e gelip "expand farm" kısmına tıklarsanız neyden ne kadar lazım görebilirsiniz.

  2. bildiğim kadarıyla renk değiştirme yoktu en son. Ama arada siyah koyun, kahverengi inek felan komşulardan hediye olarak geliyor sadece…

  3. yaa hayvan rengi nasıl değiştiriliyor ben de arıyorum bunu ne zamndır. görevlerde 2 hayvan rengi değiştir diyor iyi de nasılllllll

  4. ewt bu madalyanlardan bitanesinden en sonran bi öncekinde kahverengi inek var 2 tane yapacaksın fln diyo ben bitek onu çözemedim

  5. arkadaşlar görevler demişsiniz, onları bulamadım ben, nerde acaba? bide bana bi kahverengi inek uyarısı geldi, profilimde görüyorum adopt diyorum ama o ineği tarlamda göremiyorum, evlat edinememiş mi oluyorum yani? şimdiden teşekkürler

  6. ya arkadaşlar ben kahverengi inek die bişe varmış da bn naıl bunu çiftlğime onu alabiliim?
    (BURÇİN CEVAPLARSAN SEVİNİRİM VEYA TÜM BİLEN ARKADAŞLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.