You.com ile Sunulacak Heyecan Verici Yenilikler

You.com SEO’su Richard Socher‘in geliştirdiği yeni arama platformu güvene dayalı bir deneyim iddiasıyla gündeme geldi. Peki you.com‘u farklı yapan özellikleri nelerdir? You.com ile sunulacak heyecan verici yenilikler bizleri bekliyor.

Klasik Arama Motoru Yaklaşımı

Uzun yıllardır arama motoru piyasasına google.com liderlik ediyor. İlk çıktığı yıllarda sunduğu farklı deneyimle oldukça ilgi görmüş ve hızla bir teknoloji devine dönüşmüştü.

Geçen yıllar boyunca elde ettiği tecrübeyle “kişisel verilerin” ne kadar önemli olduğunu keşfettikten sonra bu verilere dayanarak gelir modelleri oluşturdu. Belki başlarda sorun yoktu ama sonradan bir “kişisel verilerin korunumu” kosunda soru işaretleri oluşmaya başladı.

Örneğin, Google hesabımız aktif olduğu zaman ziyaret ettiğimiz bir sitedeki davranışımızın sonuçlarını diğer bir sitede görmeye başladık. Belki bu kanun dışı değildi (sözleşmelerin içinde bir ibare koymuşlardır mutlaka) ama yine de bir güven sorunu oluşmaya başladı.

Together, we will create a new internet: one built on trust, kindness, facts, and empathy.

You.com

You.com’u Farklı Yapan Özellikler

Web sitesine baktığımda öne çıkan özellikleri sade bir şekilde özetlemişler. Ben de kendi cümlelerimle aktarmak istiyorum:

Size Özel Arama

Aradığınız bilgiye çok hızlı ve reklamların ardında kalmadan ulaşabileceksiniz.

Size Özel Yapay Zeka

İnternet bir çok faydalı bilgi içerdiği kadar, yanlış ve önyargı içeren çöp bilgi de içeriyor. You.com sizin ulaşmak istediğiniz bilgi hakkında doğru ve özet bilgiyi size sunmak için yapay zeka üzerinde çalışıyor.

Size Özel Gizlilik

Size ister kişiselleşmiş, isterseniz tamamen anonim (gizli) bir kullanım sağlanacak. You.com verilerinizi reklamverenlere satmayacak. Gelir modeli bunun üzerine kurulu olmayacak.

Sizin Değerleriniz

You.com, sizin önem verdiğiniz değerlere göre arama ve alışveriş yapmanız için gerekli araçları size sağlayacak ve size ait olan değerin karşılığını size hemen verecek.

Sizin Alışverişiniz

Alışveriş yapmadan önce onlarca sitede araştırma yapmak artık çok yorucu. You.com aradığınız ürünleri size özet şeklinde, doğru bilgi, doğru uzman yorumlarıyla sunarak para ve zaman kazanmanızı sağlayacak.

You.com Ön Kayıt

You.com şu an faaliyete geçmedi fakat size özel adresi erkenden alabilmeniz için bir çekiliş yapacak. Bunun için bekleme listesine kaydolmanızı ve yakınlarınızı da çağırmanızı istiyor. Ben üye oldum. Aşağıda benim referans linkim var buradan listeye üye olabilirsiniz:

https://you.com/?refCode=30c75480

You.com Hangi Teknolojiyi Kullanacak?

Aklımıza gelen bir soru da; you.com’un hangi teknolojileri kullacağı konusu. You.com web sayfasının en altındaki iş ilanına baktığımızda yeni teknolojileri kullanacağını görüyoruz. Tamamen bulut teknolojileri üzerinde ve React, NodeJS ve CSS ağırlıklı bir teknolojiye yatırım yaptığını görüyoruz.

Kurucu ortak Bryan McCann‘ın github adresini incelediğimde yapay zeka üzerine bir çok iş yaptığını gördüm. Bu da demek oluyor ki yapay zekanın fayda sağlayacağı güzel işler göreceğiz.

You.com Gelir Modeli

Şu an soru işareti olan ama bir o kadar da merak ettiğim bir soru da “you.com’un gelir modeli nasıl olacak?” sorusu.. Bir şey ücretsiz ise bedeli genellikle kişisel verilerimiz veya zamanımız oluyor. Richard Socher ve ekibi “gelir modeli” yapısında nasıl bir yenilik sunacaklar merakla bekliyorum. Bizim seçtiğimiz ve yönlendiğimiz şirketlerden bir ücret alabileceği gibi belki de çok düşük yıllık bir ücreti bizden alarak hareket edebilir. Fakat uzun bir süre mutlaka ücretsiz olacaktır.

Sonuçta artık spotify ve netflix gibi mecralar üye sayısını artırarak inanılmaz sayıda içeriğe düşük bir fiyatla ulaşmamızı sağlayan model ile büyüdüler.

You.com Yorumum

Google internet teknolojilerinin gelişmesinde çok önemli bir çağ başlattı. Zamanla ihtiyaç haline gelen “güvenli arama” ve “kişisel bilgilerin paylaşılmaması” üzerine kurulu olan you.com’un nasıl bir etki getireceğini merakla bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.