Severek Dinlediğim Yerli Podcast Önerileri

Podcast yayınları son birkaç senedir yeni bir yayın platformu olarak oldukça popüler hale geldi. Yayınların sayısı da giderek artıyor. Uzun süredir dinlediğim ve tavsiye edebileceğim Podcast yayınlarını sizinle playlaşmak isterim. Podcast öneri ve görüşlerim sizinle…

Neden Podcast Dinliyorum?

Podcast dinlemek başka faaliyetlerle birlikte yapılabiliyor. Örneğin yürüme, yemek yapma, ev işleri, spor vs. Ayrıca gözleri yormadığı için oturduğunuz yerde gözler kapalı olarak bile dinlenebilir. Artık bir çok konuda referans olarak dinleyebileceğimiz podcast yayınları mevcut. Ben de izleme ve kitap okumanın yanında günlük haber takibi, ilgilendiğim sektördeki gelişmeler ve hobilerim için podcast dinliyorum.

Ne Zamandır Podcast Dinliyorum?

Burası çok ilginç. Ben podcast dinlemeye başladığımda sanırım podcast kavramı henüz yoktu 🙂 Cenk ve Erdem Power FM’deki yayınlarını web sitesine ses kaydı olarak atıyorlardı ve ben de onları dinlemeyi çok severdim. Sanırım üç seneden fazla dinlemişimdir. Sonra iPod’lar çıkınca Podcast kavramı yayılmaya başladı. Bu yıllar 2000‘li yıllar gibi aklımda kalmış.

Yerli Podcast Öneri ve Görüşlerim

Size benim severek dinlediğim podcastleri önermek istiyorum. Siz de ilgi alanlarınıza göre dinleyip listenize ekleyebilirsiniz.

Önerdiğim podcastleri sonra dinlemek isterseniz bu sayfanın linkini yerimlerine ekleyebilirsiniz.

1. İnfina ile Dijital Podcast

Bunu en öne aldım. Çünkü bu podcast’i İskender Ada ve ben birlikte kaydediyoruz. Finansal teknolojiler ve dijital dönüşüm hakkında piyasada söz sahibi kişileri konuk ettiğimiz İnfina sponsorluğundaki podcast yayınımız.


2. Teknoseyir – Haftalık Gündem Değerlendirmesi

Sanırım en uzun soluklu dinlediğim yayın budur. Teknolojiye meraklı herkese tavsiye ederim. Murat Gamsız ve Levent Pekcan’ın keyifli sohbeti için her hafta cuma akşamını bekliyorum.


3. Fularsız Entellik

Entel olalım ama fularımız olmasın derseniz bu podcast size göre. Çok geniş konu yelpazesiyle oldukça kafa yorup çok güzel bir tarzda aktaran Sayın Immanuel Tovstoyevski‘nin sunduğu bu podcast kesinlikle önerimdir (Fularsız Entellik).


4. KafeinSiz’de BU HAFTA

Sinema ve dizi dünyasında neler olduğunu haftalık bir yayınla dinlemek isterseniz tam size göre bir podcast. Sevgili Berk ve Ece’nin keyifli ve bazen de hiddetli yorumlarıyla sinema ve dizi haberleri sizlerle (Kafeinsiz Web Sitesi).


5. Açık Bilim Podcast

Bilime meraklıysanız kaçırmamanız gereken bir podcast. Gündeme dair konuların ele aldındığı ve birbirinden değerli kişilerin bölüm ürettiği kolektif bir podcast bu (Açık Bilim Podcast).


6. Bahri Karaçay ile Bilim

Değerli bilim insanı Bahri Karaçay‘ın kendi yorumuyla belli konular hakkında kaydettiği bir podcast. Her hafta bölüm gelmese de geldiğinde de kaçırmamak gerekir (Bahri Karaçay ile Bilim).


7. Codefiction Podcast

Birkaç yazılımcı arkadaşın biraraya gelerek kaydettikleri keyifli bir sohbet podcasti. Bir konu seçip onun üzerine seriler kaydediyorlar ve gayet samimi bir anlatımla bizlerle buluşturuyorlar. Yazılım ile ilgileniyorsanız kaçırmayın derim.


8. Dünya Nereye Gidiyor?

Her zaman çok ciddi olamayız. Alex ve Hakan hayatla dalga geçerek, enteresanlıklara değinerek dünyanın nereye gittiğini konuşuyor ve bunu oylayarak sonuçları da paylaşıyorlar. Güzel ve eğlenceli tespitler sizi bekliyor (Dünya Nereye Gidiyor?).


9. Girişimci Muhabbeti

Oldukça uzun soluklu bu podcastte Barış, Samican ve Tuna girişimcilik üzerine konuşuyor. Özellikle startuplardan konuklar alarak tanıtım da yapıyorlar. Sektör ve “ekosistem” hakkında keyifli bir sohbet bu podcastte sizlerle (Girişimci Muhabbeti).


10. Kaçık Prens

Psikolojik olgular ve insanların eğilimlerini tanımak ve örneklerle dinlemek istiyorsanız çok sevdiğim “Kaçık Prens” podcastini tavsiye ederim. Kafaların karıştığı birçok olayda aydınlatıcı bir sohbeti Melih ve Emre‘den dinleyebilirsiniz. Bir de yanlış bilmiyorsam isim annesi ve içerik danışmnlığı da Gül Hanım’da (Kaçık Prens Web Sitesi).


11. Nasıl Olunur

Storytel’in sunduğu Nasıl Olunur podcastinde Nilay Örnek, işinde başarılı kişilerle samimi bir sohbet gerçekleştiriyor. Oldukça ilham verici ve keyifli biyografik sohbetler sizi bekliyor.


12. Yollarda.tv Girişimcilik Sohbetleri

Genellikle araba kullanırken kayıt alarak zamanın ne kadar faydalı kullanılacağını da biz gösteren Arman ve Koray’ın daha çok girişimcilik üzerine olan sohbetlerini bulabilirsiniz. Teknolojik gelişmeler ve yorumları da eklemezsek haksızlık olur. Youtube üzerinden de takip edilebiliyor (Yolarda TV).


13. Teknoloji ve Bilim Notları

Hamdi, Cevdet ve Can‘ın sunduğu haftalık bilimsel haberler veren çok güzel bir podcast. Önceden hazırlık yapılarak sunulduğu için daha da değerli geliyor bana. Mutlaka şans vermelisiniz (Teknoloji ve Bilim Notları).


14. Yeni Haller

Akademisyen, gazeteci Özgür Mumcu ve gazeteci Eray Özer‘in sunduğu yeni dünyaya dair keyifli sohbetler sizi bekliyor. Gelişmelerin nedenlerini irdeleyip birlikte anlamdırıyorlar.


15. Zihnimin Kıvrımları

M. Serdar Kuzuloğlu‘nun hem video hem de podcast formatında yayınladığı keyifli sohbetler bizi bekliyor. Serdar Bey yayınlarında okuduğu kitaplardan da alıntı yaparak bilgi dolu bir içerik hazırlıyor. Bu da son zamanlarda takip etmeye başladığımız kaliteli bir podcast.


Podcast öneri ve görüşlerimin hoşunuza gittiğini umarım. Sizler de önerilerinizi yorum olarak bırakırsanız sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.