Apple iPhone 4S Siri Nasıl Kullanılır?

iPhone 4S Siri hakkındaki bilgilendirmeden sonra Siri‘nin nasıl kullanıldığına bakalım.

Apple Siri
Siri’ye nasıl Soru Sorarım?

iPhone 4Sin Anasayfa butonuna 2 adet bip sesi duyana kadar basılı tutarsanız Siri sizi dinlemeye başlayacaktır. Konuşmayı bitirmek için mikrofon ikonuna dokunmanız yeterli. Ayrıca ekran açıkken telefonu kulağınıza yaklaştırınca yine 2 adet bip sesi duyduğumuzda da Siri ile konuşabiliriz. Siri, kulaklık ve bluetooth ile de kullanılabilir.

Siri’ye bir şey sorduktan sonra neler olur?

Siz konuşmayı bitirdikten sonra Siri, sesi yorumlayıp ekrana sizin söylediğinizi yazar ve bunu yorumlayıp bir aksiyon almaya çalışır. Bu arada eğer Siri ek bir bilgi isterse onu da size soracak cevap vermenizi bekleyecektir.

iPhone 4SSiri ile doğal mı konuşmalı yoksa kalıplı mı konuşmalı?

Siri ile karşınızda bir kişi varmış gibi konuşabilirsiniz. Kalıplı cümleler ile konuşmaya gerek yoktur. Şunu da belirtmek gerekiyor ki şu an Siri’nin desteklediği diller; ingilizce, fransızca ve almanca dillerini destekliyor. 2012 itibariyle bu dillerin artacağı ifade ediliyor.

Siri’yi hemen kullanmaya başlayabilir miyim?

iPhone 4S‘i alır almaz Siri‘yi aktif hale getirdikten (Settings > General > Siri) hemen sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Siri sizin her konuşmanızda sesinizin özelliklerini analiz ederek aksanınızı kaydedip sonra daha rahat anlamak için kendini geliştirir. Siri, sizin telefon rehberiniz, ajandanız gibi kişisel bilgilerinizi de kullanarak oradaki bilgilerden bahsettiğinizi de anlayabilmektedir (Örneğin; “call Burcin” gibi).

Tüm bu Siri özelliklerinden sonra bu kadar özelliğin “Türkçedesteklenmediğini söylemek keyif bozucu maalesef. Doğrusu zaten sadece 3 dil desteklediği için bir çok dil mahrum bu özellikten. Fakat yine de ingilizce de olsa Siri‘yi kullanmanın keyif verici olacağını düşünüyorum.

4 thoughts on “Apple iPhone 4S Siri Nasıl Kullanılır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.