Bowlingte Puanlama

Bowlingte puanlama nasıl yapılır konusu hep kafa karıştırır. Bir bowling oyununda her oyuncuya toplam 10 kere sıra gelir ve sırası gelen oyuncu iki atış yaparak tüm pinleri (10 adet) devirmeye çalışır.Her atışta elde edilen puanların toplamı bir sonrakine eklenir. Oyuncu atış sonrasında tüm pinleri devirmemiş ise sadece devirdiği pin sayısı kadar puan alır.

Bowlingte Puanlama Nasıl Hesaplanır?

Tüm pinlerin ilk atışta devrilmesi (X) ile belirtilir ve buna Strike denir. Strike yapan oyuncu pinlerin hepsini devirdiği için ikinci atışını yapmaz ve sıra tekrar gelene kadar hanesine puan yazılmaz. Strike’dan sonraki 2 atışının toplam sonucuna 10 puan eklenir ve önceki puanı ile toplanarak boş bırakılan haneye yazılır. (bkz. aşağıdaki skor tablosundaki 5. ve 6. oyunlar)

Oyuncu ikinci atışının sonunda tüm pinleri devirmiş ise (/) işareti ile gösterilir ve Spare denir ve sıra tekrar kendine gelene kadar hanesine puan yazılmaz. Spare‘den sonraki ilk atışında alınan puana 10 eklenerek önceki puanı ile toplanıp boş bırakılan haneye yazılır. (bkz. 3. ve 4. oyunlar)

Bowling Puanlaması

İyi bir skor elde etmek için Strike veya Spare sonrasındaki ilk atışlarda yüksek puan almak önemlidir. 10. oyunda Strike yapan oyuncu 2 atış, Spare yapan oyuncu 1 ekstra atış hakkı kazanır. www.bowling-tr.com adresinden ve Bowling Federasyonu Resmi Sitesi‘nden bowling hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İyi bowlingler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.