E-Ink Teknolojisi Nedir?

e-kitap Rehberi
e-kitap Rehberi

E Ink Corporation

E-kitap okuyucuları hakkında bilgi edinirken karşımıza çokça çıkan e-ink teknolojisi eink şirketi tarafından geliştirmiş bir görüntü teknolojisidir. E-ink türkçe e-mürekkep olarak söylenir ve electrophoretic ink (elektroforetik mürekkep) kavramının baş harflerinden oluşur.

Önceden bahsettiğimiz gibi yazılı basınların e-kitap formatında sunulmasıyla gelişen e-kitap okuyucuları günden güne gelişti. Sürekli göze hitap eden bu cihazların en önemli problemi “gözü yorması” ve “kağıt baskı okuma  hissini verememesi” olmuştur. İşte bu noktada e-ink devereye girmiş ve bir çok farklı sektörde kullanılan e-ink, e-kitap okuyucularında kullanılmaya başlanmıştır.E-ink sayesinde büyük oranda enerji tasarrufu sağlanarak e-kitap okuyucularının pil ömrü 1 aya kadar uzamıştır. Ayrıca okuma kolaylığı ve gözü yormaması sayesinde okuma cihazlarını daha yaygın hale getirmekte büyük faydası olmuştur.

E-ink’in Yapısı ve Çalışma Prensibi

e-ink
e-ink (wikipedia)

Öncelikle yandaki şekilde gösterilmiş bölgelere göz atalım:

 1. üst tabaka
 2. şeffaf elektrod tabakası
 3. şeffaf mikro kapsüller
 4. + yüklü beyaz pigmentler
 5. – yüklü siyah pigmentler
 6. şeffaf yağ
 7. elektrod piksel tabaka
 8. destekleyici alt tabaka
 9. ışık
 10. görünen beyaz renk
 11. görünen siyah renk

 

Yukarıdaki şekilde yer alan büyük kapsüllerden binlercesi bir ara getirildikten sonra üst tabakada + yükleri çekmek için – yükleme, – yükleri çekmek için de + yükleme uygulanır. Böylece istenen bölgeler beyaz veya siyah olarak gösterilebiliyor.

E-ink teknolojisi e-kitap okumanın avantajlarını artıran en önemli özelliklerden birisi.  Bu sayede gerçek bir kitap okur gibi okuma tecrübesi yaşayabiliriz.


[E-kitap Rehberi]
< [E-kitap Okumanın Dezavantajları Nelerdir?] [E-Kitap İçin Tablet PC (iPad 2, Galaxy Tab) mi? E-kitap Okuyucu(Kindle, Nook) mu?] >

1 thought on “E-Ink Teknolojisi Nedir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.