Hava Durumu

Bir zamanlar sadece TRT varken bile hava durumu mutlaka açıklanırdı. Zamanla teknoloji ilerledi. Önce resimlerle gösterilmeye başladı sonra hareketli resimler çıktı. Derken bayanlar sunmaya başladı sonraları da meteoroloji mezunları sundular.

Peki nedir hava durumu? Neden bu kadar önemlidir? İnsanlar günlük işlerini havaya göre planlasınlar, kaptanlar denizde tehlike yaşamasın, sevkiyatlar sırasında hava durumuna göre önlemler alınsın vs.vs…

Ben neden hava durumuna taktım diye merak ediyorsunuzdur. Söyleyeyim; son günlerde bir hava durumu raporu dinlediniz mi?… “İstanbul parçalı bulutlu 30 derece ….” diye başlıyor. Peki nasıl devam ediyor…
– Ömerli barajındaki doluluk oranı %5’e indi…
– Nem oranı %90’a ulaştığından yaşlıların evde kalmaları…
– Boğaz köprüsü yolunda yoğunluk var. Mümkünse…

diye devam ediyor. Tamam çok iyi teknoloji felan da bu nedir yahu? 10sene sonra neler eklenecek hava raporuna gerçekten düşündürücü. Bu kadar doğayı yıpratırsak ve bu kadar vurdumduymazlık için olursak -insanoğlu olarak- ileride solunacak havanın içeriği girecek haberlere:

– Çamlıca bölgesindeki O2 oranı %5’e düştüğünden maskeyle geçilmesi…

?… !…

çok düşündürücü çoook….

1 thought on “Hava Durumu”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.