iOS 5 ile iPhone, iPad ve iPod’a Gelen Yenilikler

Apple, henüz piyasaya sürdüğü iOS 5 ile iPhone, iPad ve iPod‘a 200den fazla yeni özellik kazandırdı. Bu yenilikleri iOS5 tanıtım sayfasında büyük puntolarla ilan etmişler. Apple‘ın da özellikle üzerinde durduğu yenilikleri tanıyalım.

Bildirim Merkezi (Notification Center)

Artık tüm bildirimlerinizi tek bir noktadan takip edebilirsiniz. Tepeden aşağı süpürme hareketiyle bildirim merkezini aktif hale getirip sizi bekleyen uyarılara bakabilirsiniz. Yeni bir bildirim sırasında kısa süreliğine sizi bölmeden bir ileti görünür. Ayrıca tuş kilidi ekranında da uyarıları görebilirsiniz.

 

iMessage

iOS 5 yüklü tüm apple ürünleri arasında iMessage ile mesajlaşmak artık mümkün. Wi-Fi veya 3G üzerinden istediğiniz kadar metin, fotoğraf, video gönderebilirsiniz.

 

Gazete Tezgahı (Newsstand)

Üye olduğunuz haberler artık newsstand adı verilen uygulamaya emanet. Arka planda tüm güncellemeleri kendisi yönetir ve size okumak kalır. Hatta yeni satınalma işlemleri de yapmanız mümkün.

 

Hatırlatmalar (Reminders)

Alınacak çok not ve planlanacak çok iş var günümüzde. Eğer birşeyi planlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Zaman veya yer bazlı hatırlatmalarınızı iOS 5 ile daha etkin yönetebilirsdiniz. Tüm hatırlatmalar Outlook, iCal ve iCloud ile senkronize çalışabiliyor.

 

Twitter

iOS 5 tamamen Twitter uyumlu tasarlanmış. Safarideyken, Youtube’da video izlerken, fotoğraflara bakarken, kamera ile fotoğraf çekerken tek bir aksiyonla twitterda paylaşmanız mümkün.

 

Kamera (Camera)

Telefon her an yanınızda olduğundan cihazınızla çok değerli anları yakalayabilirsiniz. Bu sebepten yeni kamera özelliklerini çok beğeneceksiniz. Artık tuş kilidi ekranından kamerayı hızlıca açmak mümkün. Tek bir hareketle yaklaştırma ve netleme yapabilirsiniz. Ayrıca ses açma düğmesini de deklanşör olarak kullanabilirsiniz. “Photo Stream” özelliği sayesinde de fotoğrafınız anında iCloud ortamına gönderilir.

 

Fotoğraflar (Photos)

Çektiğiniz fotoğraflar üzerinde oynamak artık çok daha kolay olacak. Diğer iOS 5 cihazlaarınıza da anında fotoğraflarınızı yayabilirsiniz.

 

Safari

iOS 5, performansı daha yüksek ve okuma özellikleri iyileştirilmiş bir Safari ile karşınızda. İstediğiniz içeriği sonra okumak için kaydedebilir ve hatta iCloud ile diğer cihazlarınıza yayabilirsiniz.

 

PC Bağımsızlık (PC Free)

Artık iOS 5 yüklü cihazınızı kablosuz bağlantı ayarlarını yaptıktan hemen sonra bir PC ihtiyacı olmadan güncelleyebilir ve iCloud ile senkronize olabilir hale getirebilirsiniz.

 

E-Posta (Mail)

E-posta okuma tecrübesi artık daha güzel olacak. Yazıları biçimlendirmek mümkün olacak, satırbaşı boşluğu yapmak mümkün olacak. Ayrıca posta içinde arama yapmak da mümkün.

 

Takvim (Calendar)

iPad için yıllık, iPhone ve iPod için de haftalık görünüm optimize edildi. Artık olay ekleme/silme de daha kolay ve uygulamayı terketmeden olay eklerini görüntüleyebilirsiniz. iCloud sayesinde tüm cihazlarınızla senkron bir takviminiz olur ve arkadaşlarınızla da paylaşmanız mümkün olur.

 

Oyun Merkezi (Game Center)

Dünyaca popüler olan iOS5 Oyun Merkezi ile hergün sayıları artan yeni oyunları oynayabilirsiniz. Arkadaşlarınızın önerdiği kişiler ile karşılıklı eşleşme sağlayan bir yapı da mevcut.

 

Wi-Fi Senkronizasyon (Wi-Fi Sync)

Kablosuz şekilde PC veya MAC ile otomatik eşleşme sağlamanız mümkün. Cihazınızı gece şarj için taktığınızda tüm eşleşmeler zahmetsizce yapılır.

 

iPad 2 İçin Çoklu Görev Jesti (Multitasking Gestures for iPad 2)

iOS 5 yüklü iPad 2 lerde Artık 4 veya 5 parmağınızla süpürerel çoklu görev merkezini açabilirsiniz. Çimdik hareketiyle ana ekrana dönebilir, uygulamalar arasında geçmek için sağa sola kaydırma yapabilirsiniz.

 

Yayın Aktarma  (AirPlay Mirroring)

iPad 2 veya iPhone 4S cihazınızdaki görüntüyü Apple TV ile başka bir görüntü cihaza aktarmak mümkün.

 

Erişebilirlik (Accessibility)

iOS 5 ile özürlü kişiler de cihazlarını daha etkin kullanabilirler. Flaş ışığı, titreme ayarlarıyla etkileşim daha sağlıklı hale geliyor.

 

iOS 5 ile Gelen Yeni Özelliklerin Tüm Listesini murekkep.org’dan okuyabilirsiniz. Bana sorarsanız elinizde apple ürünü varsa ve iOS 5 destekliyorsa hemen güncelleyin.

1 thought on “iOS 5 ile iPhone, iPad ve iPod’a Gelen Yenilikler”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.