Shaun Of The Dead / Zombilerin Şafağı (2004)

Film Hakkında

Yönetmen: Edgar Wright
Yılı: 2004
Oyuncular: Simon Pegg, Kate Ashfield, Nick Frost

Shaun, hayatta tutunmaya çalışan bir adamdır. Kız arkadaşını ve annesini idare etmekte zorluk çekmektedir. En yakın arkadaşı olan Ed de sürekli evde oturan bir tiptir. Ev ve iş arasında sıradan bir hayat sürerken birgün ilginç olaylar olmaya başlar. Sıradan devam eden hayatlar, bir virüsün yayılmasıyla hayatta kalma mücadelesine dönüşür. Film bir korkudan ziyade zombi filmleriyle dalga geçen bir İngiliz komedi filmidir.

Filmin Yorumu (ispiyon)

“Shaun of the Dead”, “Down of the Dead” ve “28 days later” gibi klasik zombi filmleriyle dalga geçiyor. Zombi meraklılarının bileceği üzere bazı zombi değişmezleri vardır. Örneğin; bir zombi ancak kafasından öldürülebilir. Ayakta aylak aylak gezerler… Filmde bu ritueller güzel işlenmiş. Fakat hep dalga geçmek veya ti’ye almak için abartılmış. Shaun’un annesinin öldükten sonra zombiye dönüştüğü an vurulması da bir klasik bir sahnedir.

Hayat Shanun ve Ed’in hiç umrunda değlidir. Zombiyse zombi hayatta kalmaksa kalmak… Öyle işte. Bir şekilde  hallederiz modundalar hep. Nereden çıktıysa artık bir virüsün yayılmasıyla herkes garip davranmaya başladığı sırada Shaun, en sevdiği kişileri toplayıp onları en güvenli yer olan Winchester Pub‘a götürme planı yapar. Giderken Shaun’un arkadaşlarına rastlarlar ve bu ekip bizim ekibin bir paralelidir. Aynı sayıda ve aynı tipler. Bir ara geçerken birbirlerine selam verirler. Çok komiktir.

Pub’a girmek için atlatmak zorunda kaldıkları zombi kalabalığını “zombi gibi davranarak” geçmeleri filmlerle mi dalga geçiyor bizimle mi anlamak mümkün değil. Pub’ın içindeyken Queen‘in “don’t stop me now” şarkısının ritmine uyarak dükkan sahibini dövmeleri de çok hoş sahnelerden birisiydi.

İngiliz aksanına alışmak bana zor geldi. Hep amerikan aksanına maruz kaldığımız için olsa gerek. Fakat son yıllarda İngiliz komedi dizilerindeki başarı sanırım bu tür filmlere dayanıyor. Ben filmi çok geç izledim ama sanki bugünlerde çekilmiş gibi hiç sıkıntı yaratmadı bende.

Filmin sonuında “askeriye” klişesi de yerini alır. Kamyondan inen askerler her yeri tararlar fakat bizim Shaun ve Liz nasılsa vurulmazlar 🙂 Bu salgından sonrasına ait bir projeksiyon ile film kapanır. Yönetmen yapacağını yine yapar… En çok bu sahneye güldüm ben… Shaun bahçe işi bahanesiyle kulübeye gelir alır eline joypadi ve o an oyundaki ses: “2nd player has joined” gibisinden birşey söyler ve kamera genişe geçer. Shaun ısırılan ve zombiye dönen Ed“i boynundan kelepçelemiştir ve onunla oyun oynuyordur 🙂 Hatta bi ara ısırmak isteyince Shaun’un tepkisi harika…

Bunun ardından yine Quenn’den “you are my best friend” ile kapanışın yapıldığını hatırlatmalıyım.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.