Steve Jobs (1955-2011)

Steve Jobs bildiğiniz gibi 5 Ekim 2011 tarihinde hayatını kaybetti. Ölümünden önceki zamanlarda kendisini Apple şirketinin kurucusu, Macintosh‘un fikir babası, iPod, iPhone, iPad ürünlerinin başındaki adam olarak tanıyordum sadece. Sonra hastalığı gündeme gelince biraz hayat hikayesini okudum ve etkilendim doğrusu. Teknoloji, yazılım dünyasında çalışan veya ilgi duyan herkesin Steve Jobs’un hayat hikayesinden alacağı çok güzel dersler var.

Şu sıralarada apple.com web sitesinin anasayfasında da bir taziye görüntüsü var. Steve Jobs’dan sonra Apple’ın yeni SEO’su Tim Cook olmuştu biliyorsunuz. Şu an eminim Tim Cook üzüntülü olmanın yanı sıra baskı altındadır da. Onca başarının ardından aldığı sorumluluk çok ciddi.

apple_steve_jobs_elveda

apple_steve_jobs_elveda

Bu kadar başarı kazanmış ürünleri tasarlayan bir kişinin izlediği yoldan ders almak gerekir diye düşünüyorum. Öncelikle Steve evinde çok sade bir yaşam sürüyormuş. Hayatındaki tutkular parayla pulla iki günde yön değiştirmemiş. Bekarlığında evinde “müzik, kahve ve lamba” dan başka iş dışı hiçbirşey bulundurmamış. Bu da kafaya taktığı konularda konsantre bir şekilde nasıl ilerlediğini gösteriyor.Yönetim kararıyla kendi kurduğu şirketin yönetim kuruılundan çıkarılınca hiç yılmamış ve Pixar Animations‘ı kuracak kadar çalışmış ve sonunda Apple’a geri dönmeyi de başarmış.

Steve Jobs 2005 yılınmda Standford Üniversitesi‘nde bir konuşma yapmış ki bu konuşma gerçekten efsanevi bir konuşmadır. Üç küçük hikayeden söz eden Steve aslında her cümlesi ayrı bir hikaye olacak kadar derin mesajlar vermiş. Bu konuşmayı çok dikkatli bir şekilde sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyorum:

 

Steve Jobs’a rahmet diliyor ve artık Apple’ın yeni iPhone‘larını yeni iPod‘larını, yeni iPad‘lerini ve yeni iPxxxx lerini bekiyoruz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.