Super Amoled Ekran Nedir?

Önce Genel olarak AMOLED Ekranın TFT‘den farklarını ele alalım. Sonra da SUPER AMOLED‘in AMOLED den farklarına göz atalım.

AMOLED Nedir?

AMOLED‘in açılımı şöyledir: “Active Matrix Organic light emitting diode”.  AMOLED teknik olarak “anod“,”katod” ve “organik” katmanlarından oluşur ve her pikseli voltajla ayrı ayrı yönetmek mümkündür. Daha detaylı teknik bilgi için şu makaleyi okuyabilirsiniz.

AMOLED, LED teknolojilerine dayanır ve görüntü kalitesini üst seviyelere çıkaran bir tecrübe sunar. Akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin dış mekanda telefon ekranını görmek zordur. Ekran çok parlar ve görünmez. İşte AMOLED ekranlar bu tür durumlarda bize yardımcı olurlar.

Ayrıca bir resim gösterilirken ekrandan daha büyük pikselli görselde ekrana sığdırma işlemi yapılır. Bu işlem sırasında görüntü bozulur. AMOLED teknolojisi ile bu bozulmanın da çok daha az olacağı söyleniyor.

SUPER AMOLED Nedir?

AMOLED teknolojisinin üzerine bir de “SUPER AMOLED” kavramı eklenmiştir. TFT ve AMOLED ekranlardan farklı olarak ayrı bir dokunmatik katman bulunmaz.  Böylelikle ekran daha ince olur.  SUPER AMOLED görüntü kalitesi olarak da daha üstün performans sağlar. Renkler daha canlı görüntülenir, hareketli görüntüler ise daha keskin görünürler. Ayrıca ekrana bakış açısı da daha geniştir.  Bu özellikleriyle eşsiz bir ekran teknolojisi sunar.

Ben ilk olarak “super amoled” kavramını; “LG Optimus Sol” telefonunda duydum.

3 thoughts on “Super Amoled Ekran Nedir?”

  1. Amoled ekranı Samsung üretmiştir ve ilk olarak Wave’de kullanılmıştır. SuperAmoled ise ilk olarak Galaxy S’te kullanılmıştır. Makaleyi yazan beyfendi/hanımefendi yanlış biliyor.

  2. Ben ilk kimin ürettiğini ve ilk hangi üründe kullanıdığına dair bir bilgi vermedim. Lütfen daha dikkatli okuyun, ya da hiç okumayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.