Tarafsız Bölge (No Man’s Land) (film)

91m.jpgGüzel bir pazar akşamındayım. Hafta sonunun rehaveti ve hafta başının stresi bana uyumam gerektiğini söylerken güzel bir film başlatı televizyonda: Tarafsız Bölge. Film “oscar” dahil bir çok ödüle sahip. Kısaca konusu şöyle:

Bosna Hersek savaşı sırasında Bosnalı bir grup asker siste yolunu kaybeder. Sabah olunca da Sırpların kurşunlarına hedef olurlar. Ateşten kurtulan bir Boşnak askeri tarafsız olan bölgenin ortasında yeralan sipere sığınır. Sırplar da buraya konrol için iki kişilik asker gönderirler. Derken olaylar gelişir. Gelen askerlerden birisi ölülerden birisinin altına mayın yerleştirerek yanındaki acemi askere akıl verir. kader bu ki siperde saklanan Boşnak asker bu adamı öldürür ve 2 düşman siperde kalırlar.

Fakat ne Sırp tarafı ne de Bosna tarafı sipere gitmeye çekinir. Hemen Barış Gücü‘ne haber verirler. Bu arada altına mayın yerleştirilen askerin ölü olmadığı ortaya çıkar.

Bölgede bulunan barış gücü ekibine “yerinde kalmaları” emredilmesine rağmen yetkili asker bölgeye gider ve olaylar gelişir.

Olaya gazetecilerin dahil olması olayları hızlandır ama tüm bunların sonunda barış gücü bir mayın ekibi getirerek siperdeki askerleri kurtarır ve helikoptere bindirerek hastanye kaldırdığı açıklamasını yapar. Bu arada siperde kalan 2 düşman tesadüf eseri birbirlerine kızarak ateş ettiklerinde birisi diğeri öldürür, bir barış gücü askeri de diğerini öldürür.

Fakat işin özü böyle olmamakla birlikte siperdeki askeri kurtarmayıp kaderine bırakmışlardır. Filmin sonunda komutan sabah olurken bir çatışma düzenleyip arada patlatmalarını emreder ve film biter…

Filmdeki en güzel alıntı bence şu idi: “Bazen tarafsız kalmak taraf tutmak anlamına gelir”… Danis Tanovic tarafından yönetilen filmde “Barış Gücü”nün ne kadar taraflı davrandığı da konu edilmiş elbette.

Film sıradan bir savaş filminin ötesinde devam ediyor. Mutlaka izlemenizi öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.