TrueCrypt Disk Şifreleme Programı

 

TrueCryptdisk şifreleme programları arasında popüler bir açık kaynak kodlu programdır. TrueCrypt programı ücretsiz olmasına rağmen çok iyi yazılmış ve stabil hale gelmiş bir uygulamadır. Şifreleme algoritmaları kullandığından üst düzey bir yazılım bilgisi gerektiren bir yazılımdır. TrueCrypt programını indirmek için; truecrypt indirme sayfasına gitmeniz yeterli. Şimdi “TrueCrypt Disk Şifreleme” hakkında biraz daha bilgi verelim.

TrueCrypt Nedir?

Saklamak veya gizlemek istediğiniz dosyalarınız var ise truecrypt sayesinde bir sanal disk oluşturup, kullanmak istediğinizde sisteme bağlayıp sonra da sistemden ayırıp herşeyi tek bir dosyada saklayabilirsiniz. Elbette herşeyin saklandığı dosyayı diske bağlamak için seçtiğiniz şifre gerekli olacaktır. Bu programı doğrudan USB disk üzerinden de çalıştırabilirsiniz.

TrueCrypt Disk Şifreleme Nasıl Çalışır?

TrueCrypt Format.exe” ile formatlamak için bir boyut seçiyorsunuz (örneğin 1025MB) ve bunun depolanacağı yeri gösteriyorsunuz. Şifreleme algoritmasını da seçtikten sonra (bilginiz yok ise değiştirmeden geçin) program size formatlanmış dosyayı oluşturuyor. Sonra “TrueCrypt.exe” programından bu dosyayı seçip önceden belirlediğiniz şifreyi girerek istediğiniz disk harfini de belirtip sisteme ekliyorsunuz. Örneğin “T:” diskini seçerseniz 1GB’lık bir T: diskiniz oluşur. İçine istediğiniz kopyalamayı yaparak sonra da sistemden koparabilirsiniz.

TrueCrypt’in Ücreti Nedir?

Truecrypt “open source” yani “açık kaynak kodlu” bir yazılım. Yani ücretsiz. Fakat gelişmek için bağış kabul ediyorlar.

Güncelleme: TrueCrypt Artık Geliştirilmiyor!

Bu yazıyı yazdığım zamanlarda truecrypt bir efsaneydi. Bence hala daha öyle ama artık geliştirilmediği için güvenli bir kullanımı olduğunu söyleyemeyiz. Yani artık sadece eğer elinizce truecrypt ile şifrelenmiş bir diskiniz varsa onu açmak için kullanabilirsiniz. Güvenli bir depolama için artık truecrypt güvenli değil! (truecrypt sitesi download alanını okuyabilirsiniz)

TrueCrypt Ekran Görüntüleri

5 thoughts on “TrueCrypt Disk Şifreleme Programı”

  1. bu programdan cok memnundum ama sifreyı unuttum lutfen bana yardımcı olun cevabınızı beklıyorum tesekkurler

  2. Bu programla oluşturmuş olduğum dosya kayboldu yani silinmiş gibi gözüküyor. Kendim silmediğimi biliyorum. Araştırma yapınca birkaç kişinin daha bu programla oluşturduğu şifreli bölümün kaybolduğu konusunda yardım istediklerini okudum. Sebebi ise disk üzerinde yapılan partisyon ilemleri. Dün akşam format attıktan sonra dosya kayboldu. İlginç tarafı C ye format attım dosya D sürücüsünde idi. Başka hiçbir dosyaya birşey olmazken bu dosya neden silindi. Recovery programları işe yaparmıyor çünkü bu normal bir silinme değil. Çaresini bilen var mı?

    1. Doğrusu 10 seneye yakındır kullanıyorum sanırım. Hiç böyle bir şey gelmedi başıma. Eğer veri dosyanız küçükse düzenli yedek almakta fayda var. Ayrıca çok hassas veriler için de güvenmiyorum ben.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.