WOFF (Web Open Font Format) Dosya Formatı Nedir?

WOFF (Web Open Font Format)  zamanla doğan bir ihtiyacı karşılaşamak üzere ortaya çıkmış bir dosya formatıdır.

Bir HTML dosyasında kullanığımız font yerel bilgisayarda yoksa o durumda fontlar görüntülenemiyordu. Bu sebeple internet üzerinden kolayca indirilip pratik bir çekilde kullanılabilecek standart bir font formatı ihtiyacı ortaya çıktı. İşte WOFF formatı bu durumda devreye giriyor ve hayatı kolaylaştırıyor.  Eğer tarayıcınız WOFF formatını tanıyorsa bir imaj kaynağı verir gibi fontunuzu internet üzerinden kaynak göstererek kullanmanız mümkün. Günümüzde modern tarayılar bunu desteklemektedir.

WOFF’un Faydaları Nelerdir?

Tarayıcı üzerinden font kullandığımıza görsellik amacıyla imaj haline getirdiğimiz yazıları artık metin olarak kullanabiliyoruz. Resim yerine metin olunca arama motorları da bunu okuyabiliyor.

WOFF Formatı Siteyi Yavaşlatır mı?

Örnek bir woff dosyasını indirip baktığımda yaklaşık 20kb civarında olduğunu gözlemledir. Fakat bu içerik sıkıştırılarak (zlib) indirildiği için 3-4Kb civarında bir indirme maliyetine neden oluyor. Bu sebeple güvenle kullanabiliriz.

Nereden Başlamalı?

WOFF denince akla ilk gelen kaynak; www.google.com/webfonts. Siteye girdiğinizde güzel bir arayüzle yardımıyla bir çok fontu araştırıp seçtiğinizi web sayfanıza gömerek nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgi veriyor. İsterseniz fontu kendi sitenize de yükleyip kullanmanız mümkün. Fakat geliştirme ekibine göre ücretsiz sağlanan fontların servisinde hiç bir problemle karşılaşılmamış.

Başka bir alternatif olarak webfonts.fonts.com sitesinde de online fontlar sunulmaktadır.

Son olarak; Canva Font Combinations online aracıyla istediğiniz metinleri seçtiğiniz fontlarda nasıl görüneceğini inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.