WordPress Yazılarını Kelime Sayısına Göre Nasıl Listelerim?

Google, en son yaptığı panda güncellemesiyle SEO kurallarındaki bazı kavramların değişmesine yol açtı. Bildiğimiz gibi sayfanın görünen kısmındaki içeriğin kalitesine göre (bkz: Google Page Layout Algoritması) sonuçların sıralama değerlerini yeniden hesapladı. Günlük ziyaretleri ani düşüş yaşayan site sahipleri bazı çözümler için düzenlemelere gittiler.

Panda güncellemesi kapsamında yapılan düzenlemelerden birisi de “thin content” denilen değeri olmayan yazıları bulunup temizlenmesidir. Bunun için iki ana teknik var:

  1. Uzun süredir ziyaret edilmemiş yazıların temizlenmesi.
  2. İçeriği yetersiz ve çoğunlukla çok az kelime içeren yazıların temizlenmesi (unutmayalım, yazı uzunluğunun kısa olması içeriği kesinlikle değersiz kılmaz!).

Ben şu an 2nci maddeyi rahat bir şekilde irdelemek için bir wordpress kodu yazdım ve bunu paylaşmak istiyorum. Şu an wordpress-plugin yapamadım ama en kısa sürede yapacağım. Aşağıdaki thinContentWordCount.php dosyasını indirip kullanmak istediğiniz dizine kopyalayıp hemen kullanabilirsiniz.

  1. Sadece admin yetkili olan kullanıcılar listeyi görebilir.
  2. Listede yazıların kelime sayıları dökülmektedir (+/-1 yaklaşık sonuç olabilir).
  3. Yazıları görüntülemek ve güncellemek için linkler yer almaktadır.
  4. Kelime sayılarını tek tek yazılar üzerinde dönerek değil doğrudan mysql ile sorguladım. Böylece çok hızlı şekilde sonuç alabildim.

Bunu kullanarak içeriği yetersiz olan yazılara göz atabilirsiniz. Fakat yazılarınızı silerken dikkat edin. Her zaman bir yazının ziyaret edilmemesi yazının zayıf olduğunu göstermez. Belki içerik dönemsel olarak aranmıyor da olabilir. Burada son kararı siz vereceksiniz.

İndirmek için tıklayınız

1 thought on “WordPress Yazılarını Kelime Sayısına Göre Nasıl Listelerim?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.