2015 Film Ekimi – Life

Life

Film Ekimi İstanbul’un çok güzel etkinliklerinden birisi. Festival havasını hissetmek ve derinliği olan filmleri izlemek çok keyifli. Her ne kadar sevsem de bu sene bir tane filme gidebildim. O da “Life

Güzel bir sonbahar akşamında Kadıköy sokakları harikadır. Film Ekimi bahanesiyle sokaklarda gezinme fırsatı bulduk. Birşeyler yedikten sonra Rexx‘in yolunu tuttuk. İzlemeden önce filmin konusunu okumadım. Çok bilgi almayı da sevmiyorum filmin büyüsünü bozuyor çoğu zaman.

Fotoğrafçı ve yönetmen Anton Corbijn’ın son filmi Life, Hollywood efsanesi James Dean ile Magnum fotoğrafçılarından Dennis Stock’un, Dean henüz dünya çapında bir yıldız olmadan, 1955 yılındaki yakın arkadaşlığının hikâyesini anlatıyor. Stock, bu başına buyruk, çılgın, neşeli ve yaramaz yeni aktörün fotoğraflarını çekmek için LIFE dergisini ikna eder. İkili, Los Angeles’tan New York’a oradan da Dean’in Indiana’daki aile çiftliğine doğru, kıtayı boydan boya geçen bir fotoğraf çekim gezisine çıkarlar. Stock’un hayatını değiştirecek bu geziden geriye çağımızın en unutulmaz fotoğrafları kalacaktır. Berlin Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan Life’ın müzikleri geçtiğimiz Aralık ayında Salon’da konser veren Owen Pallett tarafından bestelendi.

life-sahne


James Dean
‘i  sadece; genç yaşta ölen yakışıklı bir Holywood artisti olarak biliyorum.Onun dışında birkaç filmde rol aldığı da aklımda kalmış. Bir yanda hayatta kalmaya çalışan belki de “ezik” diyebileceğimiz bir fotoğraçı ve diğer yanda da tamamen kendi kafasına göre yaşayan şımarık ve tembel bir oyuncu. İki karakter de 1950‘nin Amerikası’nda oldukça başarılı oyunculuk sergilemişler.

Filmin içinde bir belgesel tadında gerçek hayattan kesit sunan fotoğraflar da gösterilmiş. Festival filmleri bazı süprizler sunabiliyor… Çok uzun olma veya anlaşılması zor olma gibi… Fakat bu film bir çok açıdan dengeliydi diyebilirim.

Bu sene başka Film Ekimi filmine gidemedim o yüzden filmi kendi içinde değerlendireceğim. Güzel keyifli bir film olmuş. Karşınıza çıkarsa izleyin.

Life – iksv linki

iksv-logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.