Yaz Saati Ertelemesine Tepki

Ekim ayının son haftası yapılması gereken yaz saati uygulamasının sona ermesi konusu seçimlerden ötürü iki hafta ileriye atıldı.

Öncelikle bu alınan kararın detaylı düşünülmeden alındığı kanısındayım. Günümüzde bütün planlar aylar ve hatta en az bir sene önceden yapılıyor. Siz kalkıp uygulamaya bir ay kala bir karar alıyorsunuz. Konunun açılış sebebi doğu illerindeki seçim saatlerinde havanın kararması olarak ileri sürüldü. Bunu göz ardı etmeyelim ama çözüm bu mudur?

Düşünün ki; 25 Ekim 2015 sabahı bir çok kişi saatin kaç olduğunu bilemedi! Elektronik cihazlar kendini otomatik geri aldığı için farkında da olunamadı. Üstelik durum geri almak olduğu için insanlar uçağa, sınavına, ilacını almaya geç kaldılar.

Kaldı ki karar alınırken acaba “elektronik cihazlar ne olacak..” diye soruldu mu acaba? Ben bu karar yüzünden işleri aksamayan kurum görmedim. Öyle ya da böyle herkes etkilendi. Bir çok BT ekibi 1-2 gece çalışmak zorunda kaldı… Sonuçta ne oldu? Türkiye iş kaybına uğradı. Verimsizliklerin üzerine bir yenisi eklendi…

Konu henüz kapanmadı. 8 Kasım günü olağan duruma dönebilmek için yine çalışma yapılacak. Yine sorunlar çıkacak ve zaman kaybı olacak. Az da olsa bir farkındalık olduğundan daha az sorun çıkacaktır.

Ben yönetimin böyle bir karar almak yerine seçim kuralları hakkında genelge yayınlamasını daha uygun bulurdum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.