Budapeşte Gözlemlerim

Ekim ayında Budapeşte‘ye 4 günlük bir ziyaret düzenledik. Bu ziyaret sırasında ilginç gözlemlerim oldu. Hem bunları paylaşmak hem de ziyaret etmeyi düşünenler için biraz bilgi paylaşmak istedim. Bu arada fotoğrafları rastgele yerleştirdim 🙂

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Budapeşte’ye Uçuş

Uçak’la İstanbul’dan 1 saat 45 dakika sürüyor. Çok da büyük olmayan bir havaalanına iniliyor (BUD). Binadan çıkmadan içeride “Info” yazan yerden 72 saatlik ulaşım kartı aldık ki tüm ulaşım bununla sağlanıyor. Sanırım 40 TL gibi bir rakama denk gelmişti.

Gellert Tepesi'nden Pest Yakasıı

Gellert Tepesi’nden Pest Yakasıı

Para Birimi (Forint)

Budapeşte parasını genellikle “ft” veya “HUF” olarak görüyorsunuz. Yaklaşık 100’e bölünce TL yapıyor. Biraz kafa karıştırıcı. Her seferinde bir durum düşünmem gerekti gidene kadar. Özellikle bozuk paraları çözmek beni çok zorladı. Havaalanıda döviz bürosu var fakat şehir içindekiler mi yok burası mı daha hesaplı inanın anlayamadım 🙂

Ayrıca şehir dükkanlar euro kabul edebiliyorlar ama çok kötü bir kurla forinte çeviriyorlar ve üstünü de forint olarak veriyorlar hiç tavsiye etmem.

St. Stephen Bazilikası

St. Stephen Bazilikası

Macarca

Macarca kavramları akılda tutmak ve anlamak gerçekten zor. Türkçe ile aynı kökenden gelmesine ve sondan eklemeli olmasına rağmen anlamak zor. Daha metrodan 100 metre uzaklaşmadan metro durağının adını unutuyordum 🙂 Yaklaşık 90 kelime Türkçe ile benzermiş. Örneğin Kapu=Kapı gibi.

Aklımda kalan kelimeler:

Çıkış; kijárat
Domuz; sertés
Tavuk; csirke
Teşekkürler; köszönöm
Lütfen; kérem
Dikkat; figyelem
Köprü; híd
Cadde; utca
Sokak; ut
Ne kadar; hogyan

Keleti Tren İstasyonu

Keleti Tren İstasyonu

Budapeşte İnsanları

İnsanlar genellikle sakin. Çok fazla aceleleri yok. O anlamda hayatları çok stresli sayılmaz. Sokaklarda çok fazla evsiz insan var. Metro içlerinde korunaklı köşe başlarında… Yaşlı insan nüfusu çok fazla. Bu yüzden çalışanlar arasında da bizim alışık olmadığımız kadar yaşlı insan var. Gezerken sokaklarda sürekli ambulans sesi duyuyorsunuz. Farkedilemeyecek gibi değil… Özellikle evsiz insanların köpekleri var. Gece sarılıp uyuduklarını gördüm. Bunun yanında köpek sahibi olmak genellikle yaygın.

Bu arada; gece kadınlar soğuk havada minicik eteklerle dolaşıyorlar ve hiç üşümüyorlar 🙂 Bunu da yazmadan geçemeyeceğim.

Keleti Tren İstasyonu

Keleti Tren İstasyonu

Budapeşte’de Yaşam

Şehirde komunizm etkileri görülüyor. Ayrıcalıklı insan muamelesi pek yok gibi. Havaalanında “online check-in” bile yok 🙂 Herkes aynı sıraya… Metro girişlerine makinalar koymak yerine yaşlı insanlara iş vermişler onlar bilet kontrolü yapıyor. Çok ilginç bir detay da şu; metrolardaki yürüyen merdivenler o kadar hızlı ki inanamazsınız!

Zincir Köprüsü

Zincir Köprüsü

Sokakta yaşayan insanlara dokunmuyor devlet. Fakat heryerde olmasınlar diye önlemler var. Mesela sokaktaki banklar hep demirlerle ayrılmış, üzerine uzanıp uyuyamıyorlar. Evsiz insanlar kibarca sigara vb. istiyorlar vermezseniz de teşekkür edip ayrılıyorlar. Elbette hepsi öyle olmayabilir… Aynı yerde hep aynı kişileri görmek mümkün. Geçerken sandviç vb. alıp verirseniz çok mutlu oluyorlar.

Tuna Kıyısında Bir Heykel

Tuna Kıyısında Bir Heykel

Turistik bölgeler dışında İngilizce bilen insan bulamayabilirsiniz. Biz Mammut AVM‘ye gittik biraz uzakta bir yerde. Girdiğim oyuncak mağazaında bir müşteri yardımcı oldu da anlaşabildik 🙂

Dönüşümüz pazar gününe denk gelmişti. Sanırım en kalabalık zaman pazar sabahıydı. Sabah 7 gibi sokaklar doluydu.

Tuna Kıyısında Bir Heykel

Tuna Kıyısında Bir Heykel

Bizim alışık olduğumuz apartman modelleri yerine “han” modelleri var. Büyük bir han kapısı ve içeride sıra sıra daireler şeklinde. Şehir genelinde eski mimariye ters görünen pek yapı görmedim. Çoğu bina çok eski ve restore edilmiş. Bir caddeye perspektiften bakınca aynı desende devam ediyor cadde… Evlerin tavanları çok yüksek. Bizim perdeler orada yarıda kalır. Normal merdivenle tavana dokunamazsınız 🙂 Pencereler çift pencere. Fakat bizim bildiğimiz gibi değil. Fiziken ayrık bir dış bir de iç pencere şeklinde ve ahşap. PVC tarzı pencere de görmedim.

Şehirde herşey o kadar eski ki… Pahalı hayat anlamsız geliyor olmalı. 100 seneden eski trenler metro hatlarında çalışıyor bakımları yapılıp. Bu mantık tüm yaşamda var. “İşe yarıyorsa kullan gerekiyorsa tamir et”. Lüks araba neredeyse görmedim.

Yaşadığımız ortak bir tarih olduğundan genellikle Türkleri seviyorlar. Etrafta bolca dönerci de mevcut.

Açık Pazardan

Açık Pazardan

Ernõ Rubik

Hepimizin bildiği Zeka Küpü’nün mucidi Macar heykeltraş ve mimar Erno Rubik. Bilgidir bir kenarda dursun.

Buda Kalesi

Buda Kalesi

Budapeşte’de Yeme ve İçme

En çok göze çarpan şey; kırmızı et ucuz ve beyaz et pahalı. 1 kilo et 10 TL civarında marketlerde. En çok gördüğüm zincir market de SPAR bu arada. Kendilerine has bir shot içkileri var ama tadamadım denk gelmedi. En çok bira içildiğini kafelerde felan. “New York Cafe” adında bir kafe var mutlaka görülmesi gereken bir yer. Mimari açıdan oldukça eşsiz bir yer.

Evlerin Bulunduğu Bir Han

Evlerin Bulunduğu Bir Han

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Şehir “Buda” ve “Pest” olarak iki ana bölgeden oluşuyor(Ayrıca bu bölgeler de kendi için alt bölgelerden oluşuyor). Buda daha dağlık ve turizmden daha uzak ve sakin. Peşte ise tam turistik ve dümdüz bir coğrafya ile daha hızlı bir yaşam içeriyor. Sakinlik ve turizm bölgesi olması açısından İstanbul’un Anadolu ve Avrupa Yakaları’nı andırıyor doğrusu.

Ben tek tek gezdiğim yerleri yazmak yerine derlenmiş çok güzel 1-2 kaynak paylaşmak istedim;

  1. Gezimanya – Budapeşte
  2. Gezialemi – Budapeşte

Benim tavsiyem turistik bir meydana kendinizi attığınızda zaten turizm tur acenteleri sizi buluyor. Onlardan birisinden bilet alın ve heryeri gezin. Genellikle hop on/hop off tarzı turlar var 24 saatlik gayet yeterli. 4-5 farklı güzergahtaki otobüslerle istediğiniz her yeri gezebilirsiniz. Genellikle bu biletlere Tuna Nehir Gezisi de dahil oluyor. Hatta gece veya gündüz katılabiliyorsunuz.

Açık Pazardan

Açık Pazardan

Gece Hayatı

Çok şey yazmak isterdim ama gündüzleri gezmekten gece gezmeye halim pek kalmadı. Fakat duyduğum kadarıyla her türlü eğlence için gayet güzelmiş Budapeşte. O kadar diyeyim ben 🙂

Açık Pazardan

Açık Pazardan

Son Söz

Gezmesi, yemesi ve içmesi gayet uygun olan şirin küçük bir orta Avrupa kenti şeklinde özetleyebilirim. Benim gezip göremediğim daha çok yeri var üstelik. Ortasından Tuna Nehri’nin geçiyor olması ve eski binaların güzellikleri görülmeye değer. Tavsiye ederim.

İstediğiniz yeri görebilmeniz dileğiyle…

Budapeşte - Özgürlük Anıtı

Budapeşte – Özgürlük Anıtı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.