“28 Days Later” Film Yorumu (28 Gün Sonra)

The Walking Dead” dizisini izlerken akla gelen bir film “28 Gün Sonra“. Zira ikisi arasında benzerlikler var. Zira ikisinin de başlangıçları neredeyse aynı sahneyle başlıyor. Eğer zombileri seviyorsanız ve ayrıca “ben sürekli havada etlerin uçuştuğu filmleri sevmem biraz daha sanatsal detaylar olsa ne güzel olurdu…” diyorsanız film size hitap ediyor demektir. Danny Boyle‘un yönettiği film 2002 yapımı ve şu anki IMDB puanı 7.6. Başrolde oynanan “Cillian Murphy” bundan önce “Inception“, “Batman Begins“, “The Dark Night” gibi güzel filmlerde de rol almış. Filmi izlerken zombi saldıracak diye beklerken bu tür sahnelerin çok sık kullanılmadığını gördüm. Ayrıca genelde “yavaştan” yaklaşan zombiler yerine 100mt. koşu yaparcasına koşan zombiler var etrafta. Ayrıca sanki zombiler daha bir kendinde gibi davranıyorlar 🙂

Biraz filmden bahsedelim;

28 gün sonra, 28 days later, sinema, film, afiş

DİKKAT: Devamında ispiyon içerir !!!

Maymunlar üzerinde yapılan deneylerde serbest bırakılan bir maymun oradaki kişileri ısırır ve zombi visürünü yaymaya başlar. Sonrasında “28 gün sonra” olur ve hikaye başlar..

Bir hastane odasında uyanan Jim ne olduğunu anlamaya çalışır. Boş sokaklarda dolanır ve gazetelerde “tahliye” haberlerini okur. Derken Jim diğer yaşayanlarla buluşur ve elbette zombilerle de… Onu zombilerden kurtaran Selena(Naomie Harris) ile bir apartmanda ışıkların yanıp söndüğünü görürler ve oraya ulaşırklar. Orada da hayatta kalan bir baba kız onları karşılar. Sürekli yayın yapan bir askeri anonsu takip etmek üzere maceraya atılırlar. Bir şekilde oraya varırlar ve askerler kendilerini karşılar ama durum bekledikleri gibi olmaz(!)

Filmde güzel detaylar göze çarpıyor. Örneğin rengarenk bir çiçek tarlasının bir başından diğer başına arabayla geçerken fonda dökülen notalar çok güzeldi. Ayrıca kızın babası kafasını yukarı kaldırınca gözüne düşen kan damlasını; damla merkezli kamerayla gösteren sahne de güzeldi. Otobana çıkarken rüzgar türbinlerinden geçmektedirler. O sırada kulağımıza gelen pervane sesiyle sahnenin sonlanması da izlemeye değer…

Filmin 2nci yarısında biraz daha aksiyon dolu veya heyecan verici bir film beklerdim. Söyleyeceğim tek eksi yorum bu olabilir.

Son Söz

28 Gün Sonra‘nın sonunu söylemekten özellikle kaçınmak istedim ama bir şey söylemek istiyorum. Anafikri şöyle özetleyebirim; “Ortalıkta bir mikrop bütün insanları yok ederken 3-5 tane insanın birbirlerine düşüp öldürmesi altında yatan trajedi…”

Zombi filmlerini izlerken hissettiğim ortak bir duygu var “Dünyada bu tür bir salgun olursa ne kadar hayatta kalabiliriz…” İşte bu duygu beni heyecanlandırdığı için seviyorum bu tür filmleri.

10 üzerinden 8…

1 thought on ““28 Days Later” Film Yorumu (28 Gün Sonra)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.