Apple iOS 5 iCloud Nedir? Hangi Uygulamaları Destekler?

 

iCloud logo

iCloud logo

iCloud, iOS 5 ile gelen yeniliklerden birisi. iCloud sayesinde herhangi bir iOS 5 yüklü cihazınızdaki resimleri, videoları, belgeleri ve iletişim bilgileri gibi verileri diğer iOS 5 yüklü başka cihazınızdan görebilirsiniz.

iOS 5 uygulamalarıyla entegre çalışan bir yapı sizin ayarlarınıza göre belirlediğiniz içeriğinizi bir bulut ortamına aktarır ve diğer cihazlarınızla eşleştirir. Bir anlamda size internet üzerinde güvenli bir disk alanı sağlar ve hiç bir efor harcamadan içeriğinizi senkronize etmenize olanak tanır.

Artık yeni satın alacağınız her iPhone, iPad ve iPod Touch ürününde iOS 5 yüklü gelecek. Yani iCloud için her şey hazır olacak. Tek yapmanız gereken aktif hale getirip kullanmaya başlamak.

Bir yükleme söz konusu olunca akla “kotam ne kadar?” gibi bir soru gelebilir. Apple her kullanıcısına 5GB ücretsiz alan sağlıyor ki bu uzunca süre bizi götürebilecek bir boyut. Eğer ek alan gerekirse para verip almanız gerekiyor.

Apple iCloud

Apple iCloud

iCloud ile entegre çalışan programlar;

  • iTunes
  • Photo Stream
  • Dokümanlar
  • Uygulamalar
  • Takvim, E-Posta, Kontaklar

Çevrimiçi teknolojilerinin gittiği yer “Bulut Bilişim (cloud computing)” olarak öngörülüyor. iOS 5 de buna hizmet eden iCloud ile güzel bir adım atmış oldu. Bu tecrübeyi yaşamak için iPhone 4, iPad 2 veya iPod touch sahibi olan kullanıcılara iOS 5’e geçmelerini öneriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.