E-kitap (e-book) Nedir?

e-kitap Rehberi

e-kitap Rehberi

Son zamanlarda “e-kitap(e-book)” kavramıyla çok sık karşılaşıyoruz. Peki e-kitap nedir? Bu kavrama tamamen yabancı olanların da anlayabileceği şekilde açıklamaya çalışacağım.

E-kitap, basılı yayınların elektronik ortamlarda okunabilmesi için çıkarılmış dijital formata verilen isimdir. E-kitap disklerde saklanabilen bir dosyadan ibarettir. Bir e-kitap; bilgisayar yazılımlarıyla okunabileceği gibi tablet PC veya özel olarak üretilmiş e-kitap okuyucuları ile okunabilir.

E-kitap dosya formatları çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlilik e-kitap okuyucularını üreten şirketlerin üstünlük sağlamak istemesinden kaynaklanmaktadır. Her üretici kendi formatını yaymaya çalışmaktadır. Fakat sonuç olarak e-kitap formatlarını diğer formatlara dönüştürmek mümkündür.

E-kitaplar internette ücretli veya ücretsiz olarak sunulmaktadırlar. Gerek türkçe gerekse yabancı dillerde onbinlerce hatta milyonlarca kitap e-kitap haline getirilmiştir. Ülkemizde de her geçen gün e-kitap satışları artmakla birlikte henüz ülke olarak bu işin başında sayılırız.


[E-kitap Rehberi]
[E-kitap Okuyucu (e-book reader) Nedir?] >

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.