Bilgisayar ve Göz Sağlığı

Son yıllarda bilgisayar başında geçen saatler iyice arttı. Hiçbirşey yoktan varolmaz felsefesini düşünecek olursak gelişen bu teknoloji aynı oranda bazı şeyleri de alıp götürüyor. İşte bozulan sağlığımız ödenen en büyük bedellerden.

Aslında bu ayrıntılı bir konu ama ben öğrendiğim basit birşeyden bahsetmek istiyorum. Bilgisasyar karşısındayken en büyük problem uzun süre gözlerimiz kısmadan ekrana bakıyor olmamız… Bu yüzden öncelikle şuna dikkat edelim; her 1,5-2 saatte bir mutlaka ekran karşısından ayrılmamız gerekiyor ve mümkün olan aralarda da yüzümüzü yıkamamız. Yıkama kuruluğu engelliyor ve ara vermek de gözlerimizi daha sık kapatmamızı sağlıyor.

Önemli başka bir husus ise monitörün göz hizasının altına olması gerekliliği. Bu sayede gözlerimiz daha az açılıyor ve kuruyan bölge daha az oluyor.

Bir öneri daha vereyim. Gözleri dinlendirmenin bir yolu da olabildiğince uzaklara bakarak gözleri dinlendirmek. Yoga’da uygulanan bir teknik ise şöyle söylüyor: “gözlerimizi 10 kez sağa-sola ve 10 kez de yukarı aşağıya doğru zorlamak, gözlerimizi kapatıp sağa-sola hareketini tekrarlamak göz kaslarını güçlendirir”.

Boşuna demiyorlar “Gözler dünyaya açılan penceremiz”diye… Aman dikkat edelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.