Bing, Google’un Arama Sonuçlarını mı Kullanıyor?

Google.com’un resmi blogunda yer alan haber çok ilginç.  İddiaya göre Bing, Google’un arama sonuçlarını kendi sonuçlarında kullanıyormuş. Google bundan şüphelendiği için bazı anahtar kelimelere özel sonuçlar eklemişler. 1 hafta sonra bing’den yaptıkları arama sonucunda aynı sonucu oradan da elde edince bu haber orataya çıkmış.

Microsoft da buna cevap vermiş. Internet Explorer tarayıcılarda yer alan eklentilerden elde edilen açık bilgilerin anlamsal sorgular yaratmakta kullanıldığı ve bu tür bir yönlenmenin bundan kaynaklandığını söylemişler.

Bana kalırsa da Microsoft gibi bir kurum “hırsızlık” yapmaz. Fakat ilginç olan herşeyin “açık kaynak” olmasını savunan ve “semantik web (semantic web)’a da destek veren bir kurumun böyle tepki vermesi. Ben CEO yerinde olsam bu haberi şöyle duyururdum:

Bing de sonuçları bizden alıyor…

Google & Bing savaşları devam edecek bu hayet doğal

1 thought on “Bing, Google’un Arama Sonuçlarını mı Kullanıyor?”

  1. Matt Cutts’ın bu konudaki yazısına bakmak gerek. http://www.mattcutts.com/blog/google-bing/
    MS’in cevabına küçük bir alıntı : I don’t think an average consumer realizes that if they say “yes, show me suggested sites” that they’re granting Microsoft permission to send their queries and clicks on Google to Microsoft, which will then be used in Bing’s ranking. I think my Mom would be confused that saying “Yes” to that dialog will send what she searches for on Google and what she clicks on to Microsoft.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.