Battlestar Galactica – Mini Seri (Birinci Bölüm)

Film şu özetle başlar:
“12 kolonide yaşayan insanlar kendilerine yardım etmesi için saylonları yarattılar. Günü geldi ve saylonlar efendilerini yok etmek için savaşmaya başladılar. Sonra bir ateşkes imzalandılar ve saylonlar yeni bir dünya aramak için gittiler. Uzak bir istasyon yapıldı. Saylonlar ve insanlar arasındaki görüşmeler burada yapılırdı. Saylonlar 40 senedir kimseyi göndermemişlerdi…”

40 yıl sonra görüşmeye gelen saylonla birlikte bahsedilen buluşma üssü patlar ve yok olur. Hiçbirşey barış zamanı gibi olmayacak gibidir artık.

Galactica gemisinin başında olan Komutan Adama emekliliğe hazırlanmaktadır. Mürettebat komutan onuruna güzel bir hediye hazırlar ve komutanı onurlandırır. Dizi karakterleri sırayla kendilerini göstermeye başlar. Orjinal dizide erkek olan Starbuck burada kadın olarak çıkar kaşımıza. Geminin XO‘su Albay Tigh ile kavga ederken tanışırız kendileriyle.

Yaşam “Caprica” adlı gezegende devam etmektedir. Çalışma bakanı olan Bayan Rozlin‘i de “kanser” haberini alırken tanırız ilk defa. Galactica’nın emeklilik törenine katılmak üzere görevlidir. Derken karşımıza sarışın bir hatun çıkar Caprica City‘de ama onda bir gariplik vardır. Öte yandan Savunma Bakanlığı’nın danışmanı olan Dr. Baltar ile tanışırız. Az önce bahsettiğimiz hatunla ateşli anlar yaşarlar. Fakat kadının omurgası bir makine gibi kıpkırmızı olur ara ara (!).

Galactica’ya komutan Adama’nın oğlu Lee Adama iniş yapar. Kardeşi kazada öldüğünden ve bundan dolayı babasını suçlayan Lee’nin babasıyla arası iyi değildir. Güvertede kavgaya tutuşan Şef Tyroll ve Teğmen Boomer meğer sevişmek için bahane ararlarmış. Onlarla da böyle tanışırız.

Dr. Baltar’ın sevgilisi olan kadın kendisinin bir saylon olduğunu ve caprica’nın 1 saat içinde yok olacağı gibi garip şeyler söyler. Baltar olanları çözmeye çalışmaktadır.

Komutan Adama emeklilik konuşması yapmaktadır. Konuşma sırasında geçip gittiği zannedilen saylon savaşının nedenlerine değinir. Konuşması çok dokunaklıdır. İnsanların “tanrı rolünü oynasaı” hakkında yorum yapar. Derken Caprica’da ani patlamalar başgösterir. Dr. Baltar yaptığı hatayı anlar. Birlikte olduğu kadın gerçekten bir saylondur ve bütün savunma bilgilerini elde etmiştir. Caprica’ya saldırı başlamıştır. Artık sarışın saylonun adının “6 numara” olduğunu da öğreniriz.

Gemi 1 numaralı alarma geçirilir ve herkes şok olmuş şekilde görev yerlerine koştururlar. Komutan Adama saldırıyı gemiye anons eder. Saldırı için kalkan yeni model viperların sistemler kitlenir. Saylonların teknolojisi tüm sistemleri kilitlemektedir.

Kutlamaya katılan heyeti taşıyan koloni gemisi de haberleri almaya başlamıştır. Fakat uzayda oldukları için onlar da risk altındadırlar. Caprica City ve diğer 11 kolonin tamamı saylonlar tarafından nükleer bombalarla yok edilmiş ve yaklaşık 7 milyon insan öldürülmüştür. Olası bir saylon saldırısını Lee Adama engeller ve başkanın bulunduğu gemi ayakta kalır (Colonial Heay 798). Fakat artık Lee’nin bulunduğu aracın yardıma ihtiyacı vardır.

Boomer ve Helo Caprica’ya inerek bazı insanları kurtarırlar. Dr. Baltar bu esnada gemiye biner ve dizinin kaderinde de önemli rol oynar.

Heyetin bulunduğu gemi tekrar tehlike altındadır. Bu esnada Starbuck‘ın ne kadar yetenekli bir pilot olduğuna tanık oluruz. Galactica da ağır hasar almıştır. Çıkan bir yangını söndürmek için çok sayıda insanın feda edilmesi gerekmektedir. İşte bu sahne ve ileride buna benzer kurgularla gerçek dünyada da tartışılan bazı mitler diziye taşındığını görürürüz. Dizi vazgeçilmez yapan öğelerden birisidir bu.

Rozlin önceden planlanan acil sinyalini göndererek hayatta kalan en yetkili kişi olduğunu öğrenir ve başkanlığı kendisinin devralması gerekmektedir. Bir rahip eşliğinde Rozlin 12 kolonin başkanı olur.

İkinci bölümde görüşmek üzere…
– so say we all!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.