4 Şubat Dünya Kanser Günü

Günden güne çevremizde kanser ile tanışmış kişilerin sayısındaki artışın umarım farkındayızdır. Eğer değilsek farkında olmak için tam da günü 4 Şubat. Dünyada yaklaşık 100 ülkeden mücadele organizasyonlarının girişimleriyle senede bir gün yani 4 Şubat’ta “Kanse Günü” kutlanıyor.

Bu girişimin amacı dünya ülkelerinin halkına, yöneticilerine hayatta daha az kanser için çeşitli önerilerde bulunmak. Örneğin “sigarasız bir yaşam” ın önemini orataya koymak bunlardan birisi. Bunun yanında; aşırı beslenmeden kaçınmak, fiziksel olarak daha aktif bir hayat sürdürmek, aşırı güneş ışığından kaçınmak gibi konularda da bizi uyarıyorlar.

Elbette bu bahsedilenler kanser hastalığını kökten çözmüyor. Fakat yapılan araştırmalarda bu bahsedilen konuların etkisinin tetikleyici olduğu ve bazen de en birincil etmenlerden olduğunu gösteriyor.

Bu hastalıktan korunmak için biraz daha dikkatli yaşamaya özen gösterelim. Biz elimizden geleni yapalım. Gerisi henüz aydınlanmamış nedenlere kalsın.

Hastalara acil şifa, sağlıklı olanlara da daha çok sağlık dilerim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.