Uykuya Ne Kadar Kolay Dalabiliyorsunuz?

Sağlıklı bir vücudun vazgeçilmez öğesi elbette sağlıklı bir uykudur. Uyku kalitemizin düşmesi bağışıklık sistemini de etkiler ve zayıflatır. Bu da hastalıklara davetiye anlamına gelir. Bu bakımdan uyku önemlidir. İyi uyku “Uykuya Hemen Dalabilmek” ile başlar. Uykusuzluk problemi çekenlerin bir çoğunda uykuya dalma sorunları olduğunu duyuyorum.

Şimdi sizde uykuya kolay dalıp dalamadığınızı test edebilmeniz için benim kullandığım (büyük ihtimalle zaten bilinen ve kullanılan bir yöntemdir) bir yöntemi paylaşmak istiyorum. Bunun için gerekenler;

  1. Tek bir parça çalma modu bulunan bir mp3 çalar (bir parçayı çaldıktan sonra durup belli bir süre sonra da otomatik kapanan bir çalar).
  2. Bir konuşma içeren mp3 dosyası. Eskiden tercihim Cenk&Erdem podcastlerinden birisiydi. Şimdi ise size önereceğim podcastlerden birini seçebilirsiniz.

Şimdi indirdiğimiz mp3 dosyasını çalarımıza kopyalıyoruz. Sesini de duyabileceğimiz kadar ama en kısık seviyeye getiriyoruz. Yatarken tek kulağımıza kulaklığımızı takıyoruz. Gözlerimizi kapatmadan hemen önce parçayı başlatıyoruz. Onlar konuşmaya başlıyorlar günlük konulardan. Derken 1,3,5 vs. dakika içinde uykuya dalıyoruz. Umarım parça bitene kadar (ki Cenk&Erdem yaklaşık yarım saat) uyumuş olursunuz. Eğer hala uyuyamadıysanız problem ciddi demektir. Hemen bir doktora başvurun derim!

Diyelim ki uyuyakaldınız… Sabah uyandığımızda aynı parçayı tekrar dinleyip nereye kadar hatırladığımızı kontrol ediyoruz. Eğer sadece giriş cümlelerini hatırlıyorsak süper! Daha ileriki bölümleri de hatırlıyorsak uykuya geç dalıyoruz demektir.

Süreleri yorumlamak doktorların işi elbette. Ben sadece pratik deneysel bir öneride bulunmak istedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.