Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC)

Yerden 100 metre derinde 27km uzunluğunda bir tünel yapmışlar. Dünyanın oluşum sürecinde yaşanan “büyük patlama” yı yapay olarak elde etmeye çalışacaklar. Milyonlarca fotoğraf seçip bunları analiz edecekler. Fizikçi stephen Hawkings bu deneyden önemli bir bulgu çıkarsa 100$ veririm diyerek şaka yollu bahse girerim demiş. Deney sırasında bir kara delik oluşup dünyayı yutar mı gibilerinden endişeler de var yer yer. Şu linkte çok güzel detaylar bulabilirsiniz.

Gelelim benim yorumuma… Biz memlekette ekonomiyi dengede tutmaya çalışıyoruz. Daha doğrusu dış güçler de diyebiliriz. Açlık, fakirlik vs. çok yaygınken adamlar nasıl bir feraha ermiş de nelere ne paralar harcıyorlar? Aslında bu konuyu küçümseyemem yanlış anlaşılmasın. Mevzu önemli ama düşünün biz ne zaman bu tür konularla ilgilenicez (Tübitak’ta mutlaka güzel çalışmalar yapılıyordur onu da silip atmayalım :))

Gel gelelim dünyanın sınırlarını aşmayı anladım ama geçmişteki durumları şimdi elde etmeye çalışmak fikri de çok ilginç gerçekten. Şu an kuram olarak derslerde okutulan konulara ışık tutacak… Sonra teknoloji daha de ilerleyecek ve kimbilir nelerden bahsediyor olacağız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.