Firefox 4 ile Gelen Yenilikler

Firefox 4‘ün piyasaya çıktığını artık biliyoruz. Sitesinden indirip kurabilirsiniz. Yapılan bir çok yamadan sonra yeni bir versiyon uzun süredir bekleniyordu. Internet Explorer‘ın da aktif çalıştığını düşünürsek bu sürümün daha da gecikmemesi çok iyi oldu.

Firefox 4’ün Kurulumu

Hemen indirip kurdum. Türkçe versiyonunu kurdum 11.8 MB lık bir dosya. Mevcut firefoxumu önceden kapattım. Sonra kurulumu başlattım. “Hata konsolu” kurulumu için ben “özel kurulum”u seçerim hep. Mevcutta kurulu olan sürümü bulup “yükselt” butonunu çıkardı önüme. Kısa bir kurulumdan sonra eklentiler için “uyumluluk kontrolü” yaptı. Bakın hangi eklentiler iyi çalışmışlar:

 

  • Firebug 1.7.0
  • Html validator 0.9.0.4
  • LinkChecker 0.6.7

Bu eklentiler Firefox 4’e kendilerini hemen hazırlamışlar. Sonra kurulumu tamamlarken bir ara takıldı (not responding) fakat exe’ye “high priority” verince kendine geldi ve tamamladı.

Firefox 4 hakkındaki ilk izlenimlerim

Program açılış hızı pek değişmemiş fakat açıldığında önceden açık olan sayfalar bellekten yüklenmiş olarak açılıyor. Eskiden tarayıcı açıldıktan sonra açılırdı.

Sekmeler en üste taşınmış. Bu zaten son günlerin gözdesi. Sebebi ise alandan kazanıp ekrana daha fazla içerik sığdırmak bence.

Menüler açılışta “gizli” geliyor. “alt” tuşuna bakarak görüntülüyorsunuz.

“Tek tuş” fikrine uygun olarak “firefox butonu” gelmiş. En çok ihtiyaç duyulan menüler buraya eklenmiş. Gayet güzel olmuş.

Sağ üst tarafa “yer imleri” butonu eklemişler. Sanırım bunu kullanıcı geri bildirimlerden faydalanarak yapmışlar. Ben doğrudan bir neden bulamadım.

Yeni bir özellik olan “Eşitleme” gelmiş. Ayarlar menüsüne yeni bir sekme olarak eklenmiş. FoxMarks’ın yaptığı güzide ve olmazsa olmaz işi artık firefox sanırım kendi yapıyor. Bir hesap açıyorsunuz. Firefox size “gizli anahtar” oluşturuyor. Bu anahtarı kaybetmemeniz gerekiyor. Aksi halde bilgilerinize ulaşmanız pek mümkün olmaz. Gerisini Firefox hallediyor. Artık evden, işten veya farklı cihazlardan bağlandığınızda “Yer imleri”, “Parolalar”, “Tercihler”, “Geçmiş”, “Sekmeler” artık otomatik olarak senkronize edilioyor.

Yeni versiyon kesinlikle hızlanmış! Fazla söze gerek yok.

statusbar” kavramında değişiklik var. Eskisi gibi ekranın alt kısmında sabit değil aktif ekran bölümün en altında solda duruyor. Eğer imleci üzerine getirirseniz bu sefer sağ tarafa kayıyor. Yani ekranda varolan bir yazıyı engellememesi hedeflenmiş.

URL yüklenirken adres çubuğunda yer alan yüklenme ikonları değişmiş. Adresi ararken farklı, yüklerken farklı ikonlar kullanılmış.

Tam ekran modun geçerseniz (F11 tuşu ile) sekmeler üstten kayboluyor. Bu da gerçek anlamlı tam erkan sağlıyor.

Web geliştiricileri için bir yenilik. Hata konsoluna(shift+ctrl+J) ek olarak web konsolu(shift+ctrl+K) eklenmiş. “NET”, “CSS” ve “JS” sekmeleriyle firebug ile yaptığımız bazı temel gözlemleri buradan da yapabiliyoruz artık.

Yeni sekme açılış ve kapanışlarını hareketli yapmışlar. O da görsellik katmış.

Bakalım tarayıcı pazarındaki paylar nasıl değişecek? Firefox lehine bir hareket olacak mı? Şunu söylemeliyim seneler sonra chrome‘dan firefox’a geçen en az 1 kişi tanıyorum 🙂

3 thoughts on “Firefox 4 ile Gelen Yenilikler”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.