Fırsat Sitelerini Bekleyen Tehlike!

Fırsat Siteleri Ne Demektir?

İnternet fırsat dünyası!  Her geçen gün çok güzel fikirler ortaya atılıyor. Online alışveriş sitelerinin hayatımıza girmesinin ardından çeşitli başka fikirler de ortaya çıktı. Bunlardan en göze batanı ve günümüzde de çok popüler olanı “Günlük Fırsat” sunan siteler. Bu siteler günlük ciddi indirim sağlıyorlar. Belli sayıda talep gerçekleşince de fırsat gerçekleşiyor. İş modeli olarak çok güzel bir model.firsat

Bu siteleri bekleyen tehlike nedir?

Ben de şu ana kadar çeşitli sitelerden birkaç fırsat kullandım ve tecrübe ettim. İlk olarak sunulan bazı hizmetlerde saat sınırlaması gibi kısıtlar var, bu da mekanlardan en çok keyif alınacak vakitlerde gidememeye neden olabiliyor. Bu da iticilik yaratıyor. Satın alırken bu tür detaylara dikkat etmenizi öneriyorum.

Ayrıca bu tür siteler ile anlaşma yapıp indirimli hizmet veren kurumlar müşteriden parayı önceden aldığı için pek de memnun edici davranmayabiliyorlar. Sanki karşılarında aciz müşteri varmış gibi hizmet edilebiliyorlar. Bu bir genelleme olmamakla birlikte bence bu site sahipleri mekanlara gizli müşteri gönderip bunu kontrol edebilirler. Ben böyle bir tecrübeden sonra bir daha bu tür bir hizmet için riske girmem (en azından restoran konusunda). Eğer bu durumun gidişhatı ciddi bir şekilde kontrol edilmezse zamanla daha da yükselmesi beklenen müşteri potansiyeli beklenenin altında kalabilir.

Fırsat siteleri orta çaplı web projeleri sayılırlar. İşini ciddi ve güvenilir şekilde yapması için ciddi yatırımlar yapmak zorunda. Bir kere çok fazla rakip var. Sürekli yeni pazarlama stratejileri bulmak zorundalar. Yeni kurumlar, yeni anlaşmalar yapmak zorundalar. Müşteri şikayetlerini değerlendirmek zorundalar. Bütün bunlar; yazılım ekibinden satış desteğe kadar şirket departmanı kurmayı gerektirir. Bu da ciddi “mali yatırım“dır. Eğer yukarıda bahsettiğim konuya dikkat edilmezse yapılan bu yatırımın tehlikeye girme ihtimali olabilir.

Bu tür risklerden kaçmanın bir alternatifi de; müşteriye sunulan hizmetin çeşitlilik gösteremeyeceği fırsatlara ağırlık vermek olabilir. Yani kurumlar zamanla “Uludağ’da günübirlik Kayak” gibi fırsatlara kayıp “restoran, spa”  vb. gibi değişkenlik gösterebilecek fırsatlardan vazgeçebilirler. Ben çok küçük bir tecrübeden bu tür bir risk sezdim. Bakalım ileride neler olacak…

Göze çarpan “Günlük Fırsat Siteleri”

  1. http://www.grupanya.com
  2. http://www.grupfoni.com
  3. http://yakala.co

Son Söz

Zamanla daha farklı pazarlama ve satış fikirleri orataya çıkacaktır mutlaka. Fakat mevcut işleri düzgün yapmadan gelecekteki fırsatları yakalamak da mümkün olmayabilir. O sebeple site sahipleri bu tür şikayetlere kulak verirler diye umuyorum. İşini düzgün yapan herkes kazansın!

Güncelleme (11.11.2015)

Zamanla kapanan fırsat sitelerine ait linkleri azalttım.

3 thoughts on “Fırsat Sitelerini Bekleyen Tehlike!”

  1. Ben bu güne kadar en çok bu sitelerden alışveriş yapan insanlardan biriyim belkide bu ülkede.

    Maalesef yazı dizisine hiç katılamayacağım.. Tatilinden , eğitimine , yemeğine onlarca şey denedim.

    Buda benden katkı olsun en son alışveriş yaptığım günlük fırsat teklifleri sunan grup alışveriş sitesi : http://www.grupcimri.com

    Tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.