Go – Hakimiyet Mücadelesi

Günümüzde oynanan ve bilinen en eski tarihe sahip olan oyun “Go Oyunu”dur. Tarihi yaklaşık 4000 sene öncesine dayanır. Çin’de ortaya çıkmıştır ve bir Çin kralının oğluna astroloji öğrenmekteki zorluğu sonucunda doğmuştur.


Go; adının kısa olması yanında bir o kadar felsefik derinliğe sahiptir. 19×19 luk bir tahta üzerinde siyah ve beyaz taşların sırayla dizilmesi biçimde oynanır. İhtimaller hesabını göz önüne alırsanız satrançtan çok çok daha fazla ihtimalin olduğu ortaya çıkıyor. Felsefesine gelecek olursak aslında Go tahtası bir hakimiyet arenasıdır. Özellikle “savaş meydanı”dır lafından çekiniyorum. Çünkü Go oyununda satrançtaki gibi bir malüp olan tarafın gücü “sıfır”a inmez. Yenilen taraf yenen tarafa göre daha az bölgenin hakimidir.

Ayrıca; Go kuralları oldukça basit ama ustalaşmanın da bir o kadar zor olduğu bir oyundur. Tamemen ileriyi görmeye sezmeye ve çok akıllı hareket etmeye dayanır. Öyle ki tahtaya koyduğunuz bir taş artık kaderinizin bir parçasıdır.

Go oyunundaki oyunucu seviyesi biraz detaylıdır. Seviyeler kyu, dan ve pro olarak adlandırılır. İlk başlayan bir kişi kyu-30 dur ve kyu-1e kadar çıkar. Kyu-1’e gelen bir kişi 1-dan yapmış demektir. 9-dan yapan kişi de pro olur ki bunun için uzak doğudaki özel sınavlara girmek gerekmektedir.

Ben henüz oynamaya başlamadım ama kurallarını öğrendim ve güzel bir hobi olacağı kanaatindeyim ve herkese de tavsiye ederim.

Kazı Kaynaklar:

  1. Wikipedi – Go
  2. Türkiye Go Oyuncuları Derneği
  3. Nasıl Oynanır?

1 thought on “Go – Hakimiyet Mücadelesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.