Apple iPhone4 İncelemesi

Giriş

Şu sıralar hala yok satan iPhone 4′Ün yeniliklerini basitçe anlatmak istiyorum. Apple’in teknolojik oyuncaklardaki(!) yaratıcılığı tartışılmaz. Ne zaman kar rakamları yataylaşsa Apple hemen atağa geçiyor. Innovatif yaklaşım tarzından neler yapılabileceğinin en güzel örneklerindendir iPhone bence.

Özellikler

IPhone 2 adet kameraya sahip. Telefonun yönünü değiştirmeden istenen kameranın görüntüsü kullanmak çok güzel esneklikler sağlıyor. Ayrıca artık wi-fi üzerinden iPhone diğer bir eş cihaza veya iPad’a bağlanıp görüntülü konulmak yapmak da mümkün.

Retina display sayesinden önceki modellere göre 4 kat daha net bir görüntü elde edilmiş. iOS 4 sayesinde birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırmak ve aralarında geçiş yapmak da mümkün hale gelmiş.

HD kameralar 1-2 sene önce yaygınlaşmaya başladığında oldukça pahalıyken şimdi iPhone4 size HD kalitesinde resim/video çekme imkanı vermektedir. 5 megapiksel flaşlı kamerasıyla profesyonel görüntüler elde edebilirsiniz. Tüm uygulamalar tek bir dizinde organize edilmiş.

E-kitap okumak isterseniz “iBooks” uygulaması sayesinde bunu yapmanız mümkün.

iPhone alıp oyun oynamamak olmaz elbette. Kendi içinde yüklü gelen ve sonradan yüklenebilecek oyunlarla bir oyun konsolu kadar keyifle oyun oynamak da mümkün. iMovie ile her türlü medyalarınızı düzenleyebilirsiniz.

Maps+Compass uygulamasıyla harita üzerinde arama yapıp yol tarihi alabilirsiniz.

iPhone4’ün en önemli fiziksel yeniliklerinden birisi de 3 boyutun hepsindeki hareketi algılayan tümleşik jiroskopu. Bu sayede 2 boyut olan algılama gücü 3 boyuta çıkıyor. Yazılım geliştiriciler çok parlak fikirlerle gelebilirler. Ne bileyim artık “metre” olarak kullanmak mümkün olup, bir odanın boyutlarını 3B olarak ölçüp kaydedebilirsiniz. İlk aklıma gelen bu kim bilir daha neler neler çıkacak. Bekleyin…

Multi-touch özelliği iPhone için vazgeçilmez elbette. Çoklu dokunma alanı 4de daha geniş ve uygulamarda daha etkin kullanılmış.

iphone’un popüler olmasının en büyük etmenlerinden birisi “App Store“. Ucuz ücretli binlerce uygulama sayesinde iPhone4 ile nasıl vakit geçtiğini anlamayabilirsiniz. Uygulamaların çocuğunu indirip denemek de mümkün.

iOS4

iPhone’dan bahsedip iOs4 den bahsetmemek olmaz. Bu cihazın sınırlarını zorlayıp geliştirme yapmanız için iOS4 öğrenmeniz ve apple ürünleriyle tanışmanız gerekiyor. Yazılımcı arayüzü (API) ile geliştirmecilere uçsuz bucaksız bir geliştirme imkanı veriyor.

Kritik

Bütün bunların yanında yılların ve yaratıcı düşüncenin ürünü bir sürü özellik iPhone4 de bizleri bekliyor. Bütün teknik özetten sonra gelelim biraz işin felsefesine. Bütün bunların bir bedeli var elbette. Fiyatlar çok değişken ama duyduğum fiyatlar çeşitlik kampanyalar dahilinde ve direk elde etme fiyatı olarak 1200,00 – 2000,00 TL arasında. Teknoloji tutkunları için kaçırılmayacak bir ürün bu ama iphone5 ne zaman gelecek? Eskiden böylesine bir ürünü tüketmek yıllar alırdı ama şimdi tüketim çok hızlı. Kaldıki bu hızın bir göstergesi de bence bu kadar uğraşılmış bir üründe ilk çıktığında “anten problemi” ile piyasa sürülmüş olması.

Sonuç

Herşeye rağmen apple çok güzel bir ürün çıkartmış. Eğer duyan varsa tebrik etmek lazım. Peki siz iPhone4 alacak mısınız?

2 thoughts on “Apple iPhone4 İncelemesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.