Orson Welles – Dava

davaLe Process adıyla da bilinen filmi izledim. Orson Welles sinema sektöründe kendini ispatlamış ve hatta biraz da aşmış birisi. Bu filmde 11 karakteri kendisi seslendirmiş. Franz Kafka‘nın aynı adlı romanından uyarlanan filmi izlerken aksiyon veya alıştığımız giriş-gelişme-sonuç bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Filmi izlerken kendinize sürekli sorular soruyor ve “yönetmen ne anlatmak istemiş” gibilerinden bir muhakeme yapıyorsunuz.

Filmin büyüsünü bozmadan kısaca bahsedeyim. Bir sabah uyandığında odasında polis memurlarını gören Josef K. neye uğradığını saşırır ve kendini tuhaf bir mahkemenin ortasında bulur. Olaylar buradan devam eder. Kahramanı Anthony Perkins oynuyor ve avukat rolünde de Orson Welles” var. İlginç bir not da; filmin sonun Orson Welles tüm kadroyu kendi sesiyle sunuyor. Ayrıca filmin başında romandan alıntı yapılarak bir çizgi roman edasıyla anlatılan hikaye hem anlarım biçimi hem de içerik olarak harika.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.