SEO Araçları

SEO Nedir” ve “SEO Önerileri” yazılarında anlatılan bilgileri tamamlamak amacıyla en yaygın kullanılan ve tercih edilen araçları tanıtarak devam etmek istedim. Bu yazıdan sonra da güncel haberleri takip ederek paylaşmaya devam edeceğim.

SEO optimizasyonu için sadece sayfa içinde düzenlemeler yapmak yetmez. Sitenizi hayata geçirdikden sonra aşağıda bahsedeceğim araçlarla da takip ederek daha iyi ve etkin sonuçlar almaya devam edebilirsiniz.

wmaraci.com

Bu site Türkçe bir site. Aramak istediğiniz url’yi giriyorsunuz ve “google”, “alexa”, “yahoo”,”bing” ve “dmoz” kayıtları ve sıralaması hakkında özet bilgi alıyorsunuz. Tasarımı çok hoş ve kullanması basit bir çevrimiçi site.

pageboss

Bu site size alan adınız hakkında oldukça detay bilgi vermektedir. Site sahibi, lokasyon, ip adresi, tescil bitiş süresi gibi… Çeşitli arama motorlarındaki puanınızı, sosyal sitelerdeki değerinizi tek bir tıklama ile öğrenebileceğiniz güzel bir araç.

all-in-one-seo-pack

Eğer wordpress kullanıyorsanız ve temel seo kurallarına önem veriyorsanız, bu ektentiyi mutlaka kurup ayarlarını düzenlemenizi öneririm. Değişiklikleri sürekli takip eden ve yeni sürümler üreten güzel bir araç.

keyword_suggestion_tool

Sitenizde veya sayfanızda “hangi anahtar kelimeleri seçsem acaba?” diye mutlaka çalışma yapmamız gerekir. Genellikle metin içinde fazlaca tekrarlanan ve dışarıya link veren metinleri seçeriz. Selfseo’nun bu aracı sayesinde seçeceğiniz kelimelerin değerini bulabilirsiniz.

spiderView

Bir arama motorunun robotu sitenize geldiğinde sayfaları nasıl algılıyor merak ettiniz mi hiç? Eğer ettiyseniz bu araç sayesinde web sayfanızı onun gözünden görebilceksiniz. Çeşitli optimizasyonlar için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

google_pagerank

Bir tür google puanı olan PR(page rank) değerini yükseltmek SEO ile ilgilenen kişilerin önemli hedeflerindendir. Google’ın ustalıkla yazdığı bir algoritma ile hesaplanan (bir matematikçi olarak tam olarak anlayamadım) bu değeri öğrenmek için bu aracı kullanabilirsiniz. PR değeriniz ne kadar yüksek olursa sıralamanız ve site değeriniz de o derece yüksek olacak demektir.

google webmaster tools

Yine google, yendien google. Webmaster tools başlı başına ele alınabilecek bir servis. Eğer yüksek ziyaret oranları, isabetli arama sonuçları istiyorsak gwt’nin bize sunduğu raporları detaylı incelemeli, bize verdiği uyarılara göz atmalıyız. Çeşitli makalelerde anlatılan bir çok SEO konusunu bu site sayesinde takip edebilir ve etkin çözümler geliştirebilirsiniz.

Link Popularity Check

SEO için en önemli kavramlardan birisi olan “BackLink” sayısının düzenli kontrol edilmesinde fayda var. Bunun için bu aracı kullanabilirsiniz.

Son Söz

Sıradaki yazılarımda SEO hakkında çok telaffuz edilen kavramları tek tek ele alıyor olacağım. Örneğin; “Page Rank, TrustRank Nedir?”, “Backlink nedir?“, “Hacklink Nedir?”, “Black SEO Nedir?” gibi.

iyi SEO’lar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.