PageRank Nedir? (SEO Terimleri)

PageRank Ne Demektir?

Page Rank, google.com‘un patentli bir kavramıdır. Genel bir internet terimi gibi kullanılsa da aslında google.com‘dan önce böyle bir kavram yok idi. Şimdilerde ise PageRank değeri “bir web sitesinin internetteki değeri, önem derecesini” ifade etmek için kullanılmaktadır.

PageRank Ne Zaman Hesaplanır?

Bundan yaklaşık 1 sene öncesinde kadar google bu değeri belli aralıklarla hesaplayıp güncellemekteydi. Artık geliştirdiği son teknoloji anlık indeksleme teknolojisi sayesinde bu değeri anlık hesaplayabilmektedir. Arama sonuçlarında bu değeri anında kullanmasına karşılık güncellemeyi yayınlaması önceden bilinmeyen periodlarda olmaktadır.

PageRank Derecelendirmesi

Page Rank, 1 den 10 a kadar değerler almakta olup, yükseldikçe siteninin değeri de yükselmektedir.

PageRank Nasıl Hesaplanır?

Google bu puanı hesaplarken kendine ait bir formul kullanıyor. Matematiksel formül hakkında bilgi isterseniz şu siteye bakabilirsiniz. Formül özünde; bir sayfaya gelen bağlantılar ve sayfadan giden bağlantıları baz alarak önem derecesi çıkarmaya çalışıyor. Hesaplama formülde değişkenleri yerine koyarak tek seferde hesaplanmıyor. Etkilenen web sayfaları üzerinden sürekli iterasyon yaparak nihai değere ulaşılıyor. Elbette PageRank değerinde daha karışık paylaşılmayan hesaplama detayları da mevcuttur. Zira sistemi bozmak için bekleyen bir sürü arkadaş mevcut piyasada 🙂

Nereden Başlamalıyım?

Gerçek olan şu ki; zengin, kaliteli ve güncel bir içerik her zaman PageRank değeri için vazgeçilmez bir başlangıç. Eğer bu başlangıcı yapmadıysanız önce onu yapın. Ondan sonra internette ve benim sitemdeki çeşitli ipuçlarıyla daha iyi seviyelere gelebilirsiniz.

Page Rank Nasıl Yükseltilir?

Bu sorunun cevabı bir derya olmakla birlikte haftaya bununla ilgili bir yazı yazacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.