Siyah Kuğu – Black Swan (2010)

 

Darren Aronofsky‘nin yönettiği ve Natalie Portman‘ın “En İyi kadın Oyuncu” oskarını kazandığı güzel bir drama filmi. Diğer oyuncular; Vincent Cassel, Barbara Hershey, Winona Ryder, Mila Kunis, Sebastian Stan, Ksenia Solo ve Toby Hemingway.

Ben Natali Portman’ı yakından takip ediyorum. O bakımdan filmi izlemeden geçemezdim 🙂 Konusu şöyle; Annesi de emekli bir balerin olan Nina da “Siyah Kuğu” rolünü kazanmak için büyük hırs içindedir. Fakat bu rolü kapmak kolay değildir.

 

(izleyecekler okumasın !)
Film psikolojik drama olarak başarılı. Gerilim dolu bir iki sahnesinde gerilmedim değil. Natalie için de kolay olmayan roller vardı. Hocasının ona verdiği ev ödevi olan “kendine dokun” mesela… Kenara sıkışmışlık, hırs ve kıskançlık öğeleri etkin kullanılmış. Ben oskarı hakettiğini düşünüyorum. Filmdeli gerçek/düş arasındaki gidiş-gelişleri başarılı buldum. Hatta sonlara doğru arkadaşını öldürdüğü  sahnede tamamen kendiyle savaş halinde olması güzel harmanlanmış.

Ayrıca bir baleye nasıl hazırlanıldığını görmek ve bu konulara ilgisi olanlar için önerebilirim. Eğer aksiyon, romatizm, macera gibi moddaysanız bu filmi izlemeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.