Yılbaşı İçin Öneriler. Nerede Geçirmeli? Ne Yapmalı?

Yılbaşı yaklaşıyor… Yılbaşı gecesi için herkes keyfine göre programlar yapıyor. Tanıdıklarını sevindirmek için türlü fikirler akıl ediyor. Eğer hala karar veremediyseniz ve eşinizi/arkadaş(lar)ınızı sevindirecek bir kaç öneri arıyorsanız buyrun okuyun. Yılbaşında ne yapmalı:

Yılbaşı

Yılbaşı Etkinlikleri

  1. Düşünün bakalım uzun süredir “dilinden düşürmediği” ve çok istediği birşey var mı? Hafızanızı biraz zorlayın. Eğer bulursanız işte güzel bir hediye ile onu sevindirme fırsatı!
  2. Uzak veya yakın hiç farketmez. Mutlaka tebrik kartı gönderin. Aynı evde yaşıyorsanız işyerine gönderebilirsiniz.
  3. İndirim sitelerine girin bakın. Oradan güzel bir indirim bulursanız yılbaşı gecesi veya takip eden hafta için güzel bir tatil, bakım kürü, etkinlik vs. bulmak için ideal! Hem fikir veriyor hem de önünüze bir çok seçenek sunuyor.
  4. Eğer yaşadığınız şehrin yakınlarda yazlık gibi bir imkanınız varsa durmayın hemen orada 1-2 gece kalmak için hazırlık yapın. Gidin yiyecek-içerek alışverişi yapın hemen.
  5. Eğer eğlenmeyi coşmayı seviyorsa çok güzel organizasyonlar var. Dalın internete mutlaka güzel bir tane bulursunuz.
  6. Eğer fazla sesli ortamları sevmiyorsa; evde oturmak da bir seçim ama güzel bir restoranda akşam yemeği yılbaşı eğlencesi” olmayan yerleri tercih edin ki rahat edin.
  7. Kafa dengi 1-2 arkadaş grubu veya aile dostunuzu eve davet edin. Siz ana yemekleri ayarlayın geri kalanları gelenlerden isteyin. İlerleyen saatlerde hep beraber tombala ve/veya tabu oynayarak güzel vakit geçirebilirsiniz.
  8. Çevrenizde pek kimse yok mu? Ya da siz kimseyi istemiyor ve başbaşa bir yılbaşı mı geçirmek istiyorsunuz… O zaman akşam yemek vakti çıkın dışarı. Gidin birşeyler atıştırın. Hemen ardından bir sinema filmine gidin. Oradan çıkınca zaten yeni yıl yaklaşmış olur. Sonrasında dolaşın sokaklarda tercihe göre ayaküstü mekanlara takılabilirsiniz veya eve geçer gibi yakın akrabalara iyi yıllar diler sonra da yatarsınız uykuya… Ertesi gün aynen devam 🙂
  9. Bir de şu seçenek var ki bana cazip gelen bu. Bir şekilde gece 00:00’ı bulup sonra koltukta sızmak ve sabah 8 gibi uyanıp çıkıp dışarı boş sokaklarda (özellikle Bağdat Caddesi Divan Pastanesi civarlarında) dolanmak! Bankın birine oturup yeni yıl planları yapmak da bonus 🙂 Hoş bu fikir yanımızdakileri ne kadar eğlendirir bilemiyorum ama yılda 1 kere bencil olabiliriz herhalde. O da 1 Ocak’ta 🙂
  10. Bu satıra kadar seçim yapamadıysanız tek tavsiyem şudur: “hiç plan yapmayın!“. Bırakın bakalım gece nasıl geçecek… Fazla da ümitlenmeyin muhtemelen 9’da anlattığım durum olacak:) Fakat belki de farklı olur (!)

2016 Yılbaşı Güncellemesi

Bu yazımın üzerinden yıllar geçmiş. Neler değişmiş diye düşündüm… O zamanlar facebook, twitter, instagram gibi sosyal ortamlar henüz yeni yeni yaygınlaşıyordu. Sanırım yılbaşındaki aktivitelere bilgisayar başında sosyalleşmeyi ekleyebiliriz. TV kanallarında yine gereksiz programlar olur. Belki netflix‘e üye olup oradan bir şeyler izlenebilir. Youtube’da videodan video’ya geçilebilir.

2018 Yılbaşı Güncellemesi

Bu yılbaşı yine sokaklardan uzakta geçirmeyi öneriyorum ben. Fakat kabuğumuza çekilerek değil de, bir kaç yakın arkadaşımızı eve çağırıp bir şeyler yapalım mı bu sene? Mümkünse televizyonu kapatıyoruz, Örneğin spotify‘dan müzik listelerimizi oluşturup başlıyoruz dinlemeye. 3-5 kutu oyunu seçip onlarla biraz dijitalden uzak bir yıl devri ne kadar da güzel olurdu…

İyi seneler!…

Yıl geçişi tamamen zihinlerde yaratılan bir ayrım olmakla birlikte ruhsal etkileri elbette oluyor. Unutmak istediklerimizi unutup yeni ve güzel umutlara yönelmek için bir fırsat…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.