Google Gizlilik Politikasını Merkezileştiriyor

Bugünlerde herhangi bir google servisine giriş yaptığınızda gizlilik politikasının 1 Mart 2012‘den itibaren güncelleneceği bilgisiyle karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi Google’un gizlilik politikasında ciddi bir değişiklikliğe gidiyor olması.

Son kullanıcı olarak bize yansıma da büyük bir şirket haline gelmenin türlü zorlukları mevcut. Google, içerik tarayarak reklam gösterme gibi bir devrime imza atınca bunu da ‘gizlilik politikası‘nda kullanıcıya onaylatmak zorunda kalmaya başlamıştı. Artık onlarca serviste hizmet verdiğinden hepsi için ayrı ayrı uğraşmamak için tüm servisleri kapsayan ve hukuki anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak için bu tür bir çalışmaya gittiğini düşünüyorum.

Yenilenen gizlilik politikası‘na göz attığımzda göze çarpan en büyük değişikliğin, kullanıcının bazı bilgilerini kendi hizmetleri arasında değiş-tokuş edebilmenin yolunu açması olduğunu görüyoruz. Yenilenen politikayı bir kenara koyun, şu anki sözleşme ile bile google sizin yerinizi tespit edebilecek veriye sahip (Konum verileri). Yaptığınız aramalar sırasında hesabınız giriş yapmış durumdaysa gün içinde işten ne kadar kaytardığınızı bile patronunuza söylebilir.

Siz siz olun önünüze çıkan “kabul et” butonlarına basmadan önce mutlaka şöyle bir göz atın. Örneğin şunu biliyor muydunuz; facebook.com‘a ilk üye olduğumda yüklediğim tüm görsellerinin sahipliğini facebook’a bırakmış bulunmayı kabul etmek zorunda kalmıştım politika gereği. Bu durumda siz “silinmesini istiyorum” deseniz bile kanunen bir görseli sildiremeyebilirsiniz. Facebook da büyüdüğü sırada ciddi hukuki davalarla karşı karşıya kalıp gizlilik politikaarında düzenlemeler yapmak zorunda kalmıştı.

1 thought on “Google Gizlilik Politikasını Merkezileştiriyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.